• ۱۳۹۸ يکشنبه ۳۰ تير
  • اِلأَحَّد ١٨ ذو القعده ١٤٤٠
  • Sunday 21 Jul 2019
گل گهر
بیمه کوثر بانک صنعت و معدن بانک ملت بانک تجارت نشر حکمت کلمه
  • آخرین خبرها
شناسه خبر: 106103 | تاریخ مخابره: ۱۳۹۷/۴/۲ - 16:53
حیات کلمات پس از فقدان شاعر/رونمایی از نشان‌وارۀ جایزه ادبی الوند
آیین جشن امضاء و رونمایی از مجموعه شعر «رفتن در اتفاق» برگزار شد

حیات کلمات پس از فقدان شاعر/رونمایی از نشان‌وارۀ جایزه ادبی الوند

آیین جشن امضاء و رونمایی از مجموعه شعر «رفتن در اتفاق» اثر زنده‌یاد اکبر حیدری، به همراه رونمایی از نشان‌وارۀ جایزه ادبی «الوند» اثر استاد قباد شیوا و نشان هفته‌نامۀ »الوند» اثر استاد اسرافیل شیرچی روز پنجشنبه 31 خرداد ماه در شهر کتاب همدان برگزار شد.

آفتاب صبح - سمانه اسکندری

 

آیین جشن امضاء و رونمایی از مجموعه شعر «رفتن در اتفاق» اثر زنده‌یاد اکبر حیدری روز پنجشنبه  31 خرداد ماه در شهر کتاب همدان برگزار شد.

در ابتدای این نشست زهره‌بهنام‌خو شاعر و مجری برنامه ضمن خیر مقدم به میهمانان از اهمیت برگزاری این مراسم در شهر و استان همدان گفت و اینکه تکرار نشست‌هایی مشابه که برای کتاب‌های همدانی‌ها برگزار می‌شود می‌تواند تاثیر مثبتی بر فرهنگ استان همدان بگذارد.

در ادامه این برنامه، از خسرو میرابیان که دوست نزدیک زنده‌یاد اکبر حیدری بود دعوت شد که درباره شخصیت و نگاه او به جهان مواردی را ذکر کند.

میرابیان در ابتدا گفت: زنده‌یاد حیدری همیشه با عزم و اراده بر مشکلاتی که داشت فائق می‌آمد. او همیشه سرشار از شعر و کلمات بود؛ همیشه شعرهایی که امروز در این کتاب آمده را برای ما می‌خواند و خاطرات زیادی از این بابت با انتشار این کتاب برای ما زنده خواهد شد.

در ادامه برنامه، مرضیه نراقی، همسر روانشاد اکبر حیدری به ذکر تجربه‌هایی از همنوایی با او اشاره کرد و گفت:  آنچه مرا به اکبر پیوند داد، شعرها و کلام جادویی او بود. من از زندگی با اکبر بسیار آموختم. او هیچ یک از مسیرهای زندگی‌اش را بدون عشق و باور سپری نکرد و همیشه احساسش را در قالب شعر جاری می‌کرد. اکبر شور و عشق بسیاری در کار و رابطه با افراد پیرامونش داشت. او برای من همیشه زنده است.

 

 

وی در ادامه با اشاره به انتشار کتاب شعر همسرش گفت: این کتاب محصول چند دوره از زندگی اکبر است. دفترها‌ی متعددی از شعرهای اکبر در دهۀ شصت تا امروز بررسی شده و  به تعدادی شعر که امروز در این کتاب آمده رسیده بودند؛ این اتفاق متعلق به زمانی است که هنوز اکبر در بین ما بود.

نراقی ادامه داد: در واقع این شعرها همان شعرهایی است که خود اکبر آن‌ها را انتخاب کرده و ما دستی در انتخاب به صورت ویژه نداشتیم، بعد از بررسی‌هایی که برای ناشر به عمل آمد سرانجام قرار شد کتاب با نشر «آرادمان» بیرون بیاید و به دست مخاطبان و خانواده برسد.

همسر زنده‌یاد حیدری همچنین گفت: در این مسیر افراد زیادی تلاش کردند و زحمت کشیدند، که شاید نتوانم نام تمام آن‌ها را یکی یکی ذکر کنم؛ اما غیر از افرادی که همیشه در کنار ما و اکبر بودند مثل آقای محمود سنگستانی و همسر ایشان خانم مژگان حوائجی و آقای امیر باروتیان که من تشکر ویژه از این دوستان دارم، از حسن گوهرپور که کار گردآوری و انتخاب شعرها را از زمان حیات اکبر تا امروز که کتاب منتشر شده و بابک گرمچی طراح جلد و دوست قدیمی بنده و اکبر صمیمانه تشکر می‌کنم.

نراقی در ادامه از تلاش‌های حسین زندی به عنوان برگزار کنندۀ نشست صمیمانه تشکر کرد.

در ادامه نشست جعفر محمد‌علیزاده از دوستان قدیمی زنده‌یاد حیدری دعوت شد تا ضمن خواندن چند شعر، خاطراتی را از این شاعر درگذشته ذکر کند.

 

 

محمد‌علیزاده گفت: اکبر حیدری اراده‌ای بزرگ داشت؛ او از پایین‌ترین مدارج کاری شروع کرد اما در کار خودش به بالاترین مراحل رسید. او همچنین خاطره‌ای گفت از زمانی که زنده‌یاد اکبر حیدری نخستین دریافتی خود را به عنوان حقوق از محل کارش گرفته و مهمانی کوچکی ترتیب داده بود.

در ادامه برنامه کاظم مرادی نوازنده تار و خواننده به همراه همسرش شادی فریدونی نوازده دف قطعاتی را برای مخاطبان نواختند و تصنیف مرغ سحر هم به صورت جمعی خوانده شد.