• ۱۳۹۸ پنج شنبه ۶ تير
  • اِلخَميس ٢٣ شوال ١٤٤٠
  • Thursday 27 Jun 2019
گل گهر
بیمه کوثر بانک صنعت و معدن بانک ملت بانک تجارت
  • آخرین خبرها
شناسه خبر: 106311 | تاریخ مخابره: ۱۳۹۷/۶/۲۴ - 14:05
اروپا به دنبال پیدا کردن راهی برای دور زدن تحریم های نفتی و بانکی آمریکا علیه ایران

اروپا به دنبال پیدا کردن راهی برای دور زدن تحریم های نفتی و بانکی آمریکا علیه ایران

وزارت اقتصاد آلمان دیروز اعلام کرد: "مذاکرات و رایزنی‌ها درباره سازوکار جدید مالی با ایران به صورت فشرده ادامه دارد و مدل‌های مختلف روی میز مذاکرات در حال بحث است.

اتحادیه اروپا و 3 کشور اروپایی امضا کننده برجام به دنبال پیدا کردن راه‌هایی برای دور زدن تحریم‌های نفتی و بانکی آمریکا علیه ایران هستند.

به گزارش آفتاب صبح، وب سایت" فایننشال تایمز" با انتشار گزارشی در این باره نوشت:

"قدرت‌های اتحادیه اروپا در حال مذاکره برای ایجاد یک کانال پرداخت مالی به ایران هستند تا شرکت‌های اروپایی را قادر سازد به تجارت و معاملات خود با ایران ادامه دهند. این اقدام در راستای بخشی از تلاش‌ها برای فائق آمدن به مانع تحریم‌های ایالات متحده و حفظ توافق هسته ای با ایران (برجام) انجام می‌شود.

دولت‌های فرانسه، آلمان و بریتانیا در حال کار با مقامات اتحادیه اروپا در زمینه ایجاد یک کانال ارتباط مالی با ایران هستند که پیش از ماه نوامبر (13 آبان 97) و آغاز موج دوم تحریم‌های آمریکا که صادرات نفت و معاملات با بانک مرکزی ایران را هدف گرفته است؛ ایجاد شود.

این تلاش رسمی اتحادیه اروپا برای حفظ دسترسی مالی به بازار ایران موجب تضعیف بیشتر اتحاد فراآتلانتیک بین آمریکا و اروپا خواهد شد، چون دولت واشنگتن  پیشتر بارها به شرکت‌های اروپایی هشدار داده که بین دسترسی به بازار مالی آمریکا و ادامه معاملات با ایران یکی را انتخاب کنند.

بنا به گفته دیپلمات‌های اروپایی، هدف سیاست‌گذاران اروپایی این است که با حفظ پیوندهای تجاری اتحادیه اروپا با ایران، همچنان مزایای تجاری برجام را برای ایران حفظ کنند تا دولتمردان تهران، همچنان مجاب به ادامه اعمال محدودیت‌های هسته‌ای در قالب برجام باشند.

این دیپلمات‌ها افزودند که 3 کشور اروپایی (فرانسه، بریتانیا و آلمان) به همراه روسیه و چین که همگی از امضا کنندگان برجام هستند در حال کار با کمیسیون اروپا و سرویس دیپلماتیک این اتحادیه هستند تا بتوانند کانالی مالی جدیدی را با ایران برای دوره پس از تحریم‌های نفتی و بانکی آمریکا، ایجاد کنند.

در این راستا ایده‌های مختلف در مورد چگونگی ساختار مکانیسم جدید هنوز در حال بررسی است. یک سخنگوی وزیر اقتصاد فرانسه در این باره گفت: "هنوز تصمیمی سیاسی در این باره اتخاذ نشده است اما اخیرا روند ایجاد این سازوکار جدید مالی، تسریع شده است."

پیشنهاد ایجاد این سازوکار مالی از سوی دولت فرانسه پیشنهاد شده است. دولت پاریس معتقد است که علاقه طرف‌های اروپایی به این پیشنهاد، به ویژه از سوی آلمان، برای ایجاد این سازوکار ارتباط مالی پیش از رسیدن به موعد چهارم نوامبر (13 آبان 97) افزایش یافته است.

وزارت اقتصاد آلمان دیروز اعلام کرد: "مذاکرات و رایزنی‌ها درباره سازوکار جدید مالی با ایران به صورت فشرده ادامه دارد و مدل‌های مختلف روی میز مذاکرات در حال بحث است.

 هنوز مشخص نیست که آیا کانال پیشنهاد شده تنها برای پرداخت پول نفت ایران است یا می‌تواند برای همه نیازهای تجاری ایران و اروپا مورد استفاده قرار گیرد.

خانم "ماجا کوچیانجیچ" سخنگوی اتحادیه اروپا روز جمعه (دیروز) در این رابطه به خبرنگاران گفت؛ تلاش‌ها برای ادامه همکاری با ایران در بخش‌های مهم اقتصادی، از جمله نفت ادامه دارد. بخشی از کار این است که اطمینان حاصل شود که شرکت‌های اروپایی همچنان و به رغم اعمال تحریم‌های آمریکا بتوانند فعالیت تجاری مشروع خود در ایران را ادامه دهند هستند و در این راستا به تامین مالی لازم دسترسی داشته باشند.

ارسال دیدگاه شما