• ۱۴۰۰ چهارشنبه ۲۵ فروردين
  • اِلأَربِعا ٢ رمضان ١٤٤٢
  • Wednesday 14 Apr 2021
بانک پارسیان
بیمه کوثر بانک صنعت و معدن بانک ملت بانک تجارت سازمان تامین جتماعی نشر حکمت کلمه
  • آخرین خبرها
شناسه خبر: 116545 | تاریخ مخابره: ۱۳۹۷/۹/۲۸ - 19:13
 شب فرهنگی یلدا و نوئل در موزه «کامیل کلودل» برگزار شد
با حضور شهردار «نوژن سور سن» فرانسه؛

شب فرهنگی یلدا و نوئل در موزه «کامیل کلودل» برگزار شد

«شب فرهنگی یلدا و نوئل»، شامگاه گذشته 15 دسامبر با حضور جمعی از مسئولین محلی و منطقه ای درموزه «کامیل کلودل» فرانسه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز ایران و فرانسه در این شب فرهنگی پس از بازدید رسمی از موزه «کامیل کلودل» ، ابتدا معاون فرهنگی شهرداری «نوژن سور سن» فرانسه ضمن قدردانی از برگزار کنندگان این مراسم به معرفی جنبه های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی این شهر پرداخت و با اشاره به جایگاه ویژه این موزه و بازدید بی شمار علاقمندان از آثار هنری این مجسمه سازِ برجستهِ قرنِ نوزدهم فرانسه، برگزاری این چنین مراسم های فرهنگی را در جهت تعمیق ریشه های فرهنگی ملل گوناگون بسیار حائز اهمیت دانست و سپس آقای علیرضا خلیلی رئیس مرکز «ایران و فرانسه»  نیز ضمن خوش آمد گویی به  حاضرین و تشکر از همه مشارکت کنندگان این مراسم، از مسئولین این موزه ملی در برگزاری این رویداد که در راستای تقویت روابط دیرینه فرهنگی بین دوکشور ایران وفرانسه قرار دارد،  قدردانی نمود.

در ادامه این مراسم آقای ژان کلود ووآزن سردبیر مجله «پاریس­ تهران» و رئیس اسبق ایفری در ایران به همراه خانم فاطمه شادمان معاون « مرکز ایران و فرانسه» با قرائت اشعاری از دیوان حافظ به دو زبان فارسی و فرانسه ونیز اشاره به ریشه های مشترک فرهنگی و آیینی یلدا و نوئل به معرفی این آیینِ سنتی ایرانی پرداختند و سپس آقای رضا افشارنادری نویسنده و مترجم ایرانی مقیم فرانسه با همراهی محسن فاضلی نوازنده تار وسه تار  ضمن معرفی شاهنامه و جنبه های اساطیری آن به خواندن ابیاتی از اشعار این شاعر سترگ ایرانی به همراه ترجمه فرانسوی آن پرداخت

.اجرای موسیقی فرانسوی و آواز نوئل توسط اعضای "کمپانی کاواتین" فرانسه به سرپرستی  آقای  لیا روک بخش بعدی این برنامه بود تا حاضرین نظاره گر جلوه های دیگری از ریشه های مشترک فرهنگی و آیین های کهن بشری از زبان موسیقی باشند. حاضرین ضمن آشنایی با جلوه هایی از فرهنگ و تمدن ایرانی و نیز آیین شب یلدا، نظاره گر گوشه هایی از شعر و موسیقی اصیل ایرانی بودند. اجرای قطعاتی از گوشه های موسیقی اصیل ایرانی با نوازندگی آقای مهدی بحری نوازه سنتور و عضو گروه موسیقی نئوکلاسیک تهران و همراهی دف توسط آقای یونس فقیهی، دیگر بخش این مراسم بود که با استقبال فراوان حاضرین همراه شد.

در انتهای این مراسم به پاس قدردانی و همکاری در برگزاری با شکوهِ آن، با اهدای هدایایی از صنایع دستی کشورمان توسط آقای علیرضا خلیلی رئیس "مرکز ایران وفرانسه" از آقای هوگ فدن شهردار " نوژن سور سن"  ونیز معاون فرهنگی شهردای  خانم پاسکال مه یر تقدیر بعمل آمد.

پذیرایی با غذای سنتی ایرانی و نیز عکس یادگاری با سفره یلدا و کاج نوئل،  خاتمه بخش شب فرهنگی ایرانی و فرانسوی در موزه ملی «کامیل کلودل» فرانسه بود.

گفتنی است که به  مرکز «ایران و فرانسه» و با همکاری موزه ملی «کامیل کلودل»، موسسه معماری و طراحی «لونوآر» و نیز مشارکت مجله «پاریس تهران» و با حضور جمع کثیری از فرانسویان علاقمند به هنر و فرهنگ کشورمان و نیز چهره های ادبی و هنری ایرانی مقیم فرانسه برگزار شد.

ارسال دیدگاه شما