• ۱۳۹۹ يکشنبه ۱۱ خرداد
  • اِلأَحَّد ٨ شوال ١٤٤١
  • Sunday 31 May 2020
بانک  اینده
بانک صنعت و معدن بانک ملت بانک تجارت سازمان تامین جتماعی نشر حکمت کلمه
  • آخرین خبرها
شناسه خبر: 116560 | تاریخ مخابره: ۱۳۹۷/۱۰/۵ - 12:46
آسوشیتدپرس: 5 دروغ و خلاف واقع تنها در 1 توییت ترامپ!

آسوشیتدپرس: 5 دروغ و خلاف واقع تنها در 1 توییت ترامپ!

وقتی ترامپ در 4 خط توییت خود 5 دروغ و خلاف واقع دارد! او مدتهاست که هم درباره برجام و هم درباره مبلغ پول نقدی پرداختی به ایران آشکارا خلاف واقع می‌گوید.

خبرگزاری آسوشیتدپرس، توییت چند روز پیش ترامپ درباره استعفای "برت مک گورک" نماینده مستعفی آمریکا در "ائتلاف جهانی برای مقابله با داعش" را مورد بررسی قرار داده و 5 دروغ و خلاف واقع مستتر در این توییت را مورد بررسی قرار داده است.

به گزارش آفتاب صبح و به نقل از عصرایران، مک گورک چند روز پیش در اعتراض به تصمیم ناگهانی ترامپ به خروج نیروهای آمریکایی از سوریه از مقام خود استعفا کرد. "جیمز ماتیس" وزیر دفاع کابینه ترامپ هم یک روز پیش از مک گورک به همین دلیل از مقام خود استعفا کرده بود.

ترامپ در واکنش به استعفای مک گورک چند ساعت پس از اعلام استعفای او در توییتی نوشت:

" جهت یادآوری آنهایی که با "برت مک‌گورک" ابراز همدردی می‌کنند، او توسط اوباما منصوب شده بود و کسی بود که مسئولیت یافت 1.8 میلیارد دلار پول نقد را در چند هواپیما جای دهد و به عنوان بخشی از توافق وحشتناک هسته‌ای ایران که به تایید باب کورکر کوچولو رسید (و اکنون مختومه است،) به ایران ارسال کند."

خبرگزاری آسوشیتدپرس با انتشار گزارشی، این "توییت" ترامپ را مورد بررسی قرار داده و 5 دروغ نهفته درون آن که ترامپ بارها و بارها در سخنرانی‌های مختلف آنها را تکرار کرده، مورد بررسی قرار داده است.

این خبرگزاری با ذکر مقدمه‌ای، دروغ‌ها و خلاف واقع‌های این توییت ترامپ را چنین برشمرده:

 سناتور "باب کورکر" از ایالت تنسی – رییس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا- از مخالفان توافق هسته‌ای با ایران بود، نه از موافقان آن و توافق هسته ای با ایران هیچ گاه به تایید او نرسید؛ "برت مک گورک" که در اعتراض به تصمیم اخیر ترامپ استعفا کرده از مذاکره‌کنندگان آمریکایی توافق هسته ای با ایران بوده است. اما ترامپ سال‌هاست که یک داستان جعلی و غیرواقعی را درباره پرداخت نقدی 1.8 میلیارد دلار از سوی آمریکا به ایران روایت می‌کند که واقع امر چنین است:

این واقعیاتی است که ترامپ در توییت خود به آنها اشاره نمی‌کند:

1- مبلغ ادعایی ترامپ 1.8 میلیارد دلار است در حالی که مبلغ واقعی پرداخت شده  1.7 میلیارد دلار بوده است. این پول بدهی آمریکا به ایران بود بابت سفارش خرید تجهیزات نظامی در دوران شاه سابق ایران که به مدت نزدیک به 40 سال در آمریکا بلوکه شده بود. ایران این پول را در زمان شاه به عنوان پیش پرداخت خرید تجهیزات نظامی به آمریکا پرداخت کرده بود اما به دلیل وقوع انقلاب اسلامی در سال 1979 این معامله انجام نشد.

2- موضوع این بدهی از سال‌ها پیش به دلیل شکایت ایران از آمریکا در داوری بین‌المللی قرار داشت. در چارچوب همین داوری‌ها طی سال‌های گذشته ایران مبلغ 2.5 میلیارد دلار به موسسات و شهروندان آمریکایی غرامت پرداخته است.

3- نحوه پرداخت این پول به ایران آن طور که ترامپ روایت می‌کند، نیست. بر اساس گزارش سرویس تحقیقات کنگره آمریکا، مبلغ 400 میلیون دلار از این پول که در یک صندوق اعتبار دولتی ایالات متحده آمریکا بود، با یک هواپیما و به صورت نقدی به ایران حمل شده است. در حالی که ترامپ بارها با آب و تاب از انتقال  میلیاردها دلار پول در صندوق‌هایی از طریق هواپیما در شب توافق هسته‌ای با ایران! داستان‌سرایی می‌کند.

طبق اعلام سرویس تحقیقات کنگره آمریکا، 1.3  میلیارد دلار دیگر به صورت جداگانه و از طریق دیگری به ایران پرداخت شده است. به دلیل موانع تحریمی برای پرداخت نقدی دلار به ایران، این پول در اواخر ژانویه 2016 و اوایل فوریه همین سال با ارزهای دیگر (یورو) از طریق بانک مرکزی سوییس و هلند به ایران پرداخت شده است.

4- "برت مک گورک" آن طور که ترامپ ادعا می‌کند دیپلماتی نیست که برگزیده اوباما باشد بلکه اتفاقا او در دوره "جورج دبلیو بوش" جمهوریخواه به عنوان مشاور- وزارت خارجه-  در امور افغانستان و عراق برگزیده شد. در دوره اوباما هم برای انجام مذاکرات مخفی با ایران به منظور آزادی زندانیان – دو تابعیتی آمریکا- از زندان‌های ایران، مامور مذاکره با ایرانی‌ها شد.

5- "کورکر" از حامیان و معماران توافق هسته‌ای با ایران (موسوم به برجام) نبوده است و این شخصیت جمهوریخواه کنگره از مخالفان این توافق بود و برجام هیچ گاه به تایید او نرسید. او در دوران مذاکرات هسته‌ای اصرار داشت که پرزیدنت اوباما باید متن توافق هسته‌ای را به عنوان یک "پیمان بین‌المللی" برای تصویب به کنگره – سنا- بفرستد، اما اوباما از بیم عدم تایید این توافق از سوی جمهوریخواهان سنا، از این کار خودداری کرد. در نتیجه کورکر با همکاری برخی دیگر از سناتورهای جمهوریخواه قانونی نوشتند که بر اساس آن نحوه اجرای توافق برجام باید به صورت دوره‌ای در سنای آمریکا به تایید برسد. در زمان مهلت قانونی بررسی برجام در سنای آمریکا دموکرات‌ها اوباما را همراهی کردند و با انجام "فیلی باستر" و سحنرانی‌های طولانی مانع رای‌گیری این توافق شدند و در نهایت این توافق با امضای اوباما به مورد اجرا درآمد.

ارسال دیدگاه شما