• ۱۳۹۹ شنبه ۲۹ شهريور
  • اِسَّبِت ١ صفر ١٤٤٢
  • Saturday 19 Sep 2020
بانک  اینده
بانک صنعت و معدن بانک ملت بانک تجارت سازمان تامین جتماعی نشر حکمت کلمه
  • آخرین خبرها
شناسه خبر: 127075 | تاریخ مخابره: ۱۳۹۸/۹/۲۵ - 14:07
 تمرکز بیمه کوثر برای دریافت مجوز قبولی اتکایی در شش‌ماهه دوم سال

تمرکز بیمه کوثر برای دریافت مجوز قبولی اتکایی در شش‌ماهه دوم سال

شرکت بیمه کوثر، دریافت مجوز قبولی اتکایی از بیمه مرکزی را به منظور دریافت اتکایی بیمه‌نامه‌های سایر شرکت‌های بیمه‌گر، در شش‌ماهه دوم سال در دستور کار خود قرار داده است.

به گزارش آفتاب صبح و به نقل از روابط‌عمومی بیمه کوثر، معاون فنی شرکت در گفت‌وگوی اختصاصی با «صنعت بانکداری» درباره عملکرد و فعالیت این شرکت در امسال گفت: این شرکت در ماه‌‌های اخیر سعي کرده است تا روند فعالیت در حوزه بيمه‌گری را از حالت عمليات زیان‌ده خارج کند. در این راستا؛ برنامه ما این بود که که پرتفوی شرکت را به سمتی سوق دهیم که از عمليات بیمه‌گری نیز سودی حاصل مجموعه شود که البته این کار بسیار سختی است.

فرهاد اعلمی‌فر افزود: در دنيا هم اين موضوع به سختي اتفاق افتاده است و بسیاری از شركت‌هاي بيمه‌گر خارجی بين‌المللي هم از بابت حوزه‌های بیمه‌گری زيان‌ده می‌شوند. بر اساس همین در شرکت بيمه كوثر اصلاح پرتفوی صورت گرفت که با همکاری بخش فنی و سایر واحدها توانسته‌ایم عملیات بیمه‌گری را با یک مدل جدید، از حالت زيان خارج کنیم.

وی در خصوص پرتفوی شرکت بیمه کوثر گفت: حدود 18درصد از پرتفوی این شرکت را بیمه درمان تکمیلی و 34درصد دیگر متعلق به بیمه‌نامه‌های ثالث و بدنه و مابقي آن میان دیگر رشته‌ها تقسيم شده است. در پرتفوی بيمه‌های عمروسرمايه‌گذاری؛ چون در ماهيت ذاتي فروش اين بيمه‌نامه‌ها زيان عملياتي وجود دارد بايستي به حدي رعايت شود كه سطح زياني كه ايجاد مي‌كند باعث از بين رفتن سود بيمه‌گري در سایر رشته‌های بیمه‌ای نشود.

معاون فنی شرکت ادامه داد: بیمه کوثر در حوزه درمان هم، شيوه‌ای را به‌کار خواهد گرفت که هزينه‌هاي داخلي اجراي عمليات تا اندازه قابل توجهی کاهش ‌یابد. این کاهش به‌واسطه استفاده از ابزارها و توسعه عمليات اجرايي بيمه، استفاده از نرم‌‌افزارها و استفاده از فن‌اوری در عمليات، حرکت در مسیر فضاي مجازي و کاهش هزينه‌هاي سربار انجام می‌شود. همچنین با صدور بيمه‌هايی همچون آتش‌سوزي و حوادث (زلزله و سيل) می‌توان ضريب نفوذ بيمه را در جامعه بالا برد و سهم پرتفوی را در اين بخش‌ها به قدري افزايش داد که تا اندازه زيادي (با رعايت چارچوب) زیان ناشی از رشته‌هایی مثل بیمه‌های عمروسرمایه‌گذاری و حتی شاید بخشی از بیمه‌های ثالث خودرو را جبران کرد.  

اعلمی‌فر افزود: شرکت بیمه کوثر براي شش ماهه دوم امسال راهبرد خاصی را در پیش گرفته است. این راهبرد بر اساس این برنامه‌ریزی شده است که شرکت ابتدا بتواند سهم فروش‌ خود را در 6 ماهه اول ثبت كند چون وضعیت صورت‌هاي مالي به‌خصوص برای حفظ حقوق سهام‌داران ارزش خاصي دارد. در شش ماهه دوم سال 98 نیز برنامه قبول اتکایی از ساير بیمه‌گران را در دستور کار خود قرار داده‌ایم.

وی در خصوص پذیرش بیمه اتکایی در شرکت بیمه کوثر گفت: با توجه به شرایط اقتصادي حاکم بر جامعه و همچنین  به‌واسطه تغيير در حوزه‌های حامل‌های انرژي، شاید فضای پذیرش بیمه‌های اتکایی کمی متغیر باشد اما تمام برنامه‌‌ریزی ما این است که در سال 99 در این حوزه عملکرد قابل توجهی را به ثمر بنشانیم.

معاون فنی شرکت بیمه کوثر در زمینه خسارت زلزله اخیر در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، گیلان، خوزستان و زنجان گفت: طبیعتا در این بخش فعالیت‌های زیادی داشته‌ایم و به زلزله‌زدگان در راستای مسئولیت اجتماعی و حرفه‌ای خدماتی ارایه شده است. در حال حاضر، حدود 300پرونده از بیمه‌شدگان بنیاد شهید در مناطق زلزله‌زده این نقاط آسیب‌دیده تشكيل و تا این لحظه خسارت حدود 240 پرونده ثبت و پرداخت شده است. حدود 60 مورد دیگر نیز در مرحله ثبت عملیات در سیستم و فرآیند خروجی فایل پرداخت خسارت است. در کل حدود 6 میليارد ریال خسارت در بخش زلزله اخير بابت پرونده‌های بیمه‌شدگان بنیادشهید ثبت و در مرحله پرداخت قرار گرفته است. همچنین بابت سایر بیمه‌شدگان 620 پرونده تشکیل شده است که حدود خسارت 530 پرونده پرداخت شده است و از این بابت نیز مبلغ 15 میلیارد ریال در مرحله ثبت و پرداخت قرار گرفته است.

اعلمی‌فر در ادامه گفت: حفظ تعادل عملیات بیمه‌‌گری در حوزه بيمه‌هاي عمروسرمايه گذاری برای حفظ توانگری و تقویت بنیه شرکت اهمیت بسیاری دارد، چون پرتفوی بی‌رویه بیمه‌های عمروسرمایه‌‌گذاری می تواند آسیب‌های جدی را به مجموعه‌های بیمه‌ای وارد کند. به واسطه اينكه منابع تامين مالي، بعضا شايد كوتاه‌مدت باشد؛ اما به‌خاطر شرايط احتمالی خاصي كه برای بيمه‌گذار به‌وجود مي‌آيد، شرکت بیمه‌گر بایستی براي بازخریدی بيمه‌نامه منابع كافي (منابع نقد یا شبه نقد) در اختیار داشته باشد تا اطمينان لازم برای بيمه‌گذاران ایجاد و حفظ شود.

وی افزود: اگر اعتماد در صنعت بیمه ربوده شود، این صنعت مشتریان خود را از دست می‌دهد و  موجب مي‌‌شود که شرکت‌ها سال‌هاي سال نتوانند از زیان حوزه بیمه‌گری خارج شوند و ضریب نفوذ به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت و افراد مجددا به عملیات سپرده‌گذاری در بانک‌ها روی می‌آورند، مراتب آسیب در حوزه‌های اقتصادی کشور مجددا رخ خواهد داد همانطور که اخیرا بابت هجمه و انباشتگی وجوه نقد که در بانک‌ها به‌وجود آمده بود، تورم شدیدی بروز خواهد کرد. لذا تصور می‌کنم که بیمه‌گران بایستی در جذب بیمه‌های عمروسرمایه‌گذاری حتما آن درصد یا نسبت فروش بیمه‌های عمروسرمایه‌گذاری را در کل پرتفوهای‌شان در نظر بگیرند و همچنین نقدینگی لازم را براي بازخریدی بيمه‌گذاران، در زمان سررسيد بيمه‌نامه‌هايشان در اختیار داشته باشند.

ارسال دیدگاه شما