• ۱۳۹۹ پنج شنبه ۹ بهمن
  • اِلخَميس ١٤ جمادي الثانيه ١٤٤٢
  • Thursday 28 Jan 2021
بانک  اینده
بانک صنعت و معدن بانک ملت بانک تجارت سازمان تامین جتماعی نشر حکمت کلمه
  • آخرین خبرها
شناسه خبر: 127109 | تاریخ مخابره: ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ - 13:24
گاردین: با ترور سردار سلیمانی امید به احیای برجام کم شد

گاردین: با ترور سردار سلیمانی امید به احیای برجام کم شد

گاردین نوشته با ترور سردار سلیمانی امید اروپایی‌ها به زنده نگه داشتن برجام تا زمان تغییر احتمالی رییس جمهوری آمریکا کم شده است.

وب سایت روزنامه گاردین بریتانیا با انتشار گزارشی تحلیلی ازپیامدهای ترور سردار قاسم سلیمانی، "مرگ برجام" را پیامد احتمالی این اقدام ایالات متحده آمریکا علیه ایران دانسته است.

به گزارش آفتاب صبح، گاردین در این باره نوشت:" دیپلمات‌های اروپایی نگرانند که ترور قاسم سلیمانی ممکن است ضربه مهلکی به امید زنده نگه داشتن توافق هسته‌ای ایران (برجام) تا انتخابات سال آینده آمریکا باشد.

همچنین این نگرانی وجود دارد كه پارلمان عراق به دنبال اخراج 5000 سرباز آمریكایی مستقر در عراق باشد و این اقدام پارلمان عراق عواقب غیرقابل پیش‌بینی برای منطقه از جمله جنگ با دولت اسلامی (داعش) داشته باشد.

این نگرانی‌های خصوصی در حالی ابراز می شود که سیاستمداران اروپایی امروز (جمعه) دو طرف آمریکا و ایران را به کنترل بحران فراخوانده‌اند، درخواستی که بعید به نظر می‌رسد در تهران مورد توجه قرار گیرند که هدف آن نوعی تلافی اقدام آمریکا در ترور سلیمانی است.

گاردین در ادامه با اشاره به موضع گیری‌های مقامات 3 کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان درباره ترور قاسم سلیمانی از سوی آمریکا، نوشت:" بسیاری از پایتخت‌های اروپایی نگرانند که احتمالاً تلافی‌جویان در ایران ضربات تقریباً مهلکی به تلاش‌های آنها برای حفظ توافق هسته‌ای و روابط گسترده‌تر اروپا با ایران تا زمان روی کار آمدن احتمالی یک رییس جمهوری دیگر در آمریکا، بزنند.

در کوتاه مدت، مخالفان دولت میانه‌رو در ایران احتمالاً از حمله (تروریستی) اخیر آمریکا در انتخابات پارلمانی در بهار امسال (2 اسفند 98) به نفع خود بهره برداری سیاسی خواهند کرد. این واقعه (ترور سردار سلیمانی) همچنین باعث می‌شود كه ایران طی چند روز آینده پنجمین گام خود را در چارچوب کاستن از تعهدات برجامی بردارد.

تهران گام‌های کاهش تعهدات برجامی خود را پاسخی به تحریم‌های ایالات متحده و عدم تحقق تعهدات اروپا برای تجارت با ایران می‌خواند. همچنین با این اقدام آمریکا برنامه سفر آتی جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به نیویورک برای نشست شورای امنیت سازمان ملل در نیویورک نیز احتمالاً لغو شود.

رهبران اروپایی به همان اندازه نگران هستند که حمله هواپیماهای بدون سرنشین ممکن است عراق را بی‌ثبات کند و پارلمان عراق را ترغیب به بیرون راندن کلیه نیروهای آمریکایی کند. ادعای " مایك پمپئو" وزیر خارجه آمریکا مبنی بر شادی عراقی‌ها از كشته شدن سلیمانی طرفداران زیادی در جهان ندارد.

ارسال دیدگاه شما