• ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۹ اسفند
  • اِلأَربِعا ١٣ رجب ١٤٤٠
  • Wednesday 20 Mar 2019
گل گهر
بیمه کوثر بانک صنعت و معدن بانک ملت بانک تجارت
  • آخرین خبرها
شناسه خبر: 83820 | تاریخ مخابره: ۱۳۹۶/۹/۱۰ - 18:02
آثار و فضای کاوش شده در قالب یک سایت موزه حفظ شود
بیانۀ هنرمندان؛ نویسندگان و روزنامه‌نگاران برای حفاظت از محوطه باستانی میدان امام همدان

آثار و فضای کاوش شده در قالب یک سایت موزه حفظ شود

در بیانیه‌ای که توسط هنرمندان و فعالان مدنی همدان برای حفاظت از محوطه باستانی میدان امام همدان تاکید شد که آثار و فضای کاوش شده در قالب یک سایت موزه حفظ شود

 

 

به گزارش آفتاب صبح؛ تجربه نشان داده ملتی که حرمت گذشتگان را حفظ نکند، نمی‌تواند چشم‌انداز روشنی برای آیندگان ترسیم کند. حفاظت از میراث ملموس و ناملموس پیشینیان، تاکید بر هویت تاریخی ملت‌هاست؛ ولی متاسفانه ما به این اصل کم‌توجه بوده‌ایم. برخي از شهروندان میراث هویتی ملموس را به‌سان عتیقه می‌بینند و به ارزش‌های معنوی آن توجهی ندارند. اما دوستداران تاريخ و فرهنگ و مدیران دولتي مي توانند در پاسداری از این میراث دوشادوش هم موفق عمل کنند.

روزهای گذشته در پی کاوش‌های «میدان امام» شهر همدان آثار سفالی و سنگی باارزشی از دوره‌های مختلف تاریخی به دست آمد که حکایت‌گر اهمیت این کهن شهر است و نشان می‌دهد، اين شهر قديمي، ادامه‌دهنده تمدن‌های مهمی در منطقه بوده‌، تمدن هايي که هر یک در دوره‌هایی از تاریخ، جایگاه ویژه‌ای داشته اند. بی‌گمان محوطه باستانی هگمتانه، آثار تاریخی خیابان سنگ شير، تابوت‌ کشف شده در کوچه جراحان و ديگر يافته هاي باستاني، نشان از پیشینه غنی تاریخی در مرکز شهر دارد و آثار کشف شده از میدان مرکزی همدان نیز کم‌ارزش‌تر از آثار پیش‌یافته نیست.

اگر بخواهیم از نظر جایگاه و پایگاه تاریخی و فرهنگی به این یافته و سرمایه مهم ننگریم، می‌توانیم به‌عنوان یک منبع درآمد پایدار و یک جاذبه کم‌نظیر گردشگری به آن نگاه ویژه‌ای داشته‌باشیم و باور داشته باشيم كه یکی از مولفه‌های گردشگرپذیری شهرهای تاریخی، توجه به میراث فرهنگی منطقه است.

پیشنهاد ما به عنوان امضاکنندگان بیانیه این است که آثار و فضای کاوش شده در قالب یک سایت موزه حفظ شود و با عایق‌کاری اطراف آن، با يك پوشش شیشه‌ای در معرض بازدید عموم قرار گیرد تا گردشگران با نمونه‌ای از شیوه زندگی دوره‌های مختلف در این شهر تاریخی آشنا شوند. همچنین در ادامۀ سنگفرش کردن و پیاده‌راه‌سازی، حفاری کمتری صورت بگیرد و از حفاری عمیق خودداری شود تا این میراث با دخل و تصرف کمتری برای آیندگان باقی بماند.

تصمیم عجولانه مسئولان در چنین اتفاقاتی نتیجه زیان‌باری را در پی داشته و  اگر مسئولان از چنین ظرفیتی برای توسعه گردشگري در شهر غفلت کنند، آماج سرزنش آیندگان قرار خواهند گرفت. ما از مدیران می‌خواهیم از تجربه کشورهای دیگر در ساخت سايت موزه هاي شهري، استفاده کنند، به خواست و مطالبه شهروندان احترام بگذارند و این فرصت طلایی را از دست ندهند.

 

بهرام افشاري - بازيگر

جليل اكبري صحت - روزنامه نگار، مدير فرهنگي

مجید برزگر- فیلمساز

بهرام بهرامیان- فیلمساز

پرویز پرستویی- بازیگر

ناصر پلنگي - نقاش

هانیه توسلی- بازیگر

بهرام توکلی- فیلمساز

امين جعفري - مدير فيلمبرداري

احمدرضا درویش- فیلمساز 

امیرشهاب رضویان- فیلمساز

حسین زندی- روزنامه‌نگار و فعال محیط زیست

مهرداد زاهدیان- مستندساز

فرزاد سپهر- مهندس معمار و روزنامه‌نگار

مهتاب کرامتی- بازیگر

رابعه مدنی- بازیگر

 محمد نصرتي - آهنگساز

مهرداد نصرتي - آهنگساز

مسعود جعفری جوزانی - فیلمساز

حسن گوهر پور - شاعر و روزنامه نگار

علیرضا بهرامی - شاعر و روزنامه‌نگار

عبداله باکیده - فیلمساز

 

ارسال دیدگاه شما