• ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۹ اسفند
  • اِلأَربِعا ١٣ رجب ١٤٤٠
  • Wednesday 20 Mar 2019
گل گهر
بیمه کوثر بانک صنعت و معدن بانک ملت بانک تجارت
  • آخرین خبرها
شناسه خبر: 95162 | تاریخ مخابره: ۱۳۹۶/۱۲/۱۳ - 11:18
تولید محصول با کیفیت و معرفی فولاد ایرانی به عنوان یک برند خوشنام در جهان
مدیرعامل فولاد مبارکه در سمپوزیوم فولاد ۹۶ تأکید کرد:

تولید محصول با کیفیت و معرفی فولاد ایرانی به عنوان یک برند خوشنام در جهان

دکتر بهرام سبحانی مدیرعامل گروه فولاد مبارکه در بیستمین سمپوزیوم فولاد ایران طی سخنانی تصریح کرد: در راستای ایجاد زیرساخت برای تولید ۵۵میلیون تن فولاد در کشور باید در مسیری حرکت کنیم که فولاد باکیفیت ایرانی به صورت یک برند خوشنام در جهان مطرح شود.

به گزارش آفتاب صبح و به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه:  اینکه این فولاد در کدام شرکت ایرانی تولید شود مهم نیست؛ مهم این است که بازارهای جهانی بر روی فولاد باکیفیت تولیدشده در ایران حساب باز کنند. برای تولید ۲۵میلیون تن فولاد صادراتی ضرورت دارد از همین الآن شروع کنیم؛ زیرا به طور قطع فردا دیر است.
وی افزود: در کشور ما وجود نیروی جوان ، نیاز به اشتغال زایی، بهره مندی از معادن غنی و مواهب خدادادی از جمله سنگ آهن و زمینه های مناسب توسعه برای تأمین نیاز بازار داخل و حضور در بازارهای صادراتی، توسعۀ صنعت فولاد را مستعد و توجیه پذیر کرده است.
دکتر سبحانی با اشاره به اهمیت توسعۀ پایدار و حفظ محیط زیست خاطرنشان کرد: توسعۀ صنعت فولاد در کشور منافاتی با حفظ محیط زیست ندارد؛ همانطور که از حدود یک میلیارد و ۶۰۰میلیون تن فولاد در حال تولید در جهان سهم عمده ای از آن در اتحادیۀ اروپا در حال تولید است، بدون اینکه به محیط زیست آسیبی وارد شود.
وی ادامه داد: گفته شده است که کشورهای پیشرفته صنعتی صنعت فولاد خود را محدود میکنند و تولیدات خود را در کشورهای ثالث پی میگیرند؛ اما شاهد آن هستیم که برخی از این کشورهای پیشرفته برای حمایت از صنعت فولاد خود تعرفه های سنگینی بر واردات فولاد به کشورهای خود وضع میکنند؛ این در حالی است که در همین کشورها روند تولید اگر افزایشی نبوده، کاهشی هم نبوده است.
مدیرعامل فولاد مبارکه با تأکید بر اینکه قطب تولید فولاد الزاما و به دلایلی باید عوض شود، گفت: امروز بسیاری از کشورهای بزرگ تولیدکنندۀ فولاد که مواد اولیه و زیرساخت حمل ونقل دریایی ندارند، در مقایسه با برخی از کشورها که از مزیت سنگ آهن، زغال سنگ، منابع انرژی، گاز و نیروی انسانی برخوردارند با محدودیتهای زیادی روبرو هستند؛ ولی همین کشورهای صنعتی با تمامی محدودیتها و نداشتن مزیت های مذکور با سرمایه گذاری در سایر کشورهای دارای مزیت همچنان برای تولید فولاد در گردونۀ رقابت و توسعه اقتصادی باقی میمانند و با این کار تولید ملی خود را نیز ارتقا میدهند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر تأکید بر تولید فولاد بدون ضایعات (zero waste) است، گفت: دیگر در صنعت فولاد چیزی به نام پسماند و ضایعات وجود ندارد؛ تا جایی که از بازیافت سرباره های فولاد در صنایع مختلفی ازجمله صنعت سیمان استفاده میشود؛ بنابراین باید در توسعۀ صنعت فولاد کشور به این موارد مهم توجه جدی شود.
دکتر سبحانی در ادامه اظهار کرد: در افق چشم انداز صنعت فولاد کشور تولید ۵۵میلیون تن فولاد هدف گذاری شده است و در بهترین حالت در صورت محقق شدن این هدف، در کشور به ۳۵میلیون تن فولاد نیاز داریم؛ بنابراین باید از هم اکنون با رویکرد صادرات و حضور در بازارهای جهانی توسعۀ صنعت فولاد کشور را دنبال کنیم.
وی از تولید با قیمت رقابتی، کیفیت مطلوب محصول، دسترسی به بازارهای بین المللی و تولید کالا با ارزش افزودۀ بالا به عنوان الزامات صادرات یاد کرد و با بیان اینکه صنایع خودروسازی و نفت و گاز و پتروشیمی میتوانند بازارهای هدف را تشکیل دهند، گفت: این نکته بسیار مهم است که سرمایه گذاری های آتی برای تولید محصولاتی در نظر گرفته شود که در بازارهای جهانی خریدار داشته باشد.

 

ارسال دیدگاه شما