• ۱۴۰۱ شنبه ۳۱ ارديبهشت
  • اِسَّبِت ١٩ شوال ١٤٤٣
  • Saturday 21 May 2022
گل گهر
بیمه کوثر بانک صنعت و معدن بانک ملت بانک تجارت سازمان تامین جتماعی
  • آخرین خبرها
شناسه خبر: 116845 | تاریخ مخابره: ۱۳۹۸/۳/۲۵ - 12:21
انتقال تجربه‌های هیئت اندیشه‌ورز جوان همدان و قزوین
به همت استاندار همدان شکل گرفت

انتقال تجربه‌های هیئت اندیشه‌ورز جوان همدان و قزوین

هیئت اندیشه‌ورز جوان با ابتکار سید سعید شاهرخی، استاندار همدان در زمان مسئولیت وی به عنوان معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری همدان شکل گرفت.

این مجموعه در قالب یک هیئت مرکزی و همینطور شعبه‌های مرتبط، در شهرستا ن های استان، با حضور جوانان تشکیل شد. در ذیل هیئت‌های دهگانه این مجموعه، ۵ کارگروه علمی آموزشی، فرهنگ و هنر، سیاسی، اجتماعی و اشتغال کارآفرینی ایجاد شد.با این اقدام، فرصتی  برای ابراز نظر، بیان ایده‌ و افکار بالغ بر ۸۰۰ جوان در استان همدان فراهم شد.

گفتنی است، شاهرخی هیئت اندیشه‌ورز جوان قزوین را در زمان مسئولیتش در سمت معاون سیاسی استانداری قزوین، طراحی کرد، اما گستردگی لازم را پیدا نکرد.

در هفته گذشته فرصتی به وجود آمد تا اعضای هیئت اندیشه‌ورز قزوین در جمع هسته مرکزی هیئت اندیشه ورز جوان  همدان و دبیران این هیئت در شهرستان های استان، حضور به هم رسانند و از نزدیک به انتقال تجربه و تبادل افکار بپردازند. این نشست که با حضور استاندار همدان، معاون سیاسی وی، مدیران کل سیاسی، اجتماعی و دفتر امور بانوان تشکیل شد.

سید سعید شاهرخی، استاندار همدان ضمن خیر مقدم به جوانان هیئت اندیشه ورز قزوین، اظهار داشت: مهم ترین سرمایه کشور ما سرمایه اجتماعی است و این سرمایه حاصل وجود ارزشمند مردم است. شاهرخی با بیان اینکه جوانان در تاریخ ایران در تمامی عرصه ها نقش ویژه‌ای داشته اند، گفت: سرمایه‌گذاری در حوزه جوانان، بیشترین سود و عایدی را برای کشور به همراه خواهد داشت.

 وی با اشاره به این موضوع مبنی بر اینکه اگر بخواهیم معدنی را فراوری کنیم، قاعدتا بایستی معادن با ارزشی همچون طلا را در اولویت قرار دهیم، گفت: جامعه آماری مورد نظر ما با توجه به مطلب طرح شده، جوانان هستند و در این خصوص باید بر توانمندی آن‌ها تاکید کنیم.

استاندار همدان با اشاره به نقش پراهمیت جوانان در اعتلای کشور، عنوان کرد:جوانان هیئت اندیشه ورز باید تمام سعی خود را در پیشرفت جامعه خود به کار گیرند.

شاهرخی با اشاره به تاکید رهبری انقلاب و رئیس جمهور در اهمیت به جوانان، بانوان و نقش موثری که می توانند از آن برخوردار باشند، ابراز کرد: وظیفه توجه و اجرای تاکید رهبری بر عهده ماست.

وی افزود: ما باید به سمت ارج نهادن و بهره گرفتن از استعداد جوانان پیش برویم و این موضوع را با تبدیل آن به یک ارزش واقعی، دنبال کنیم و خلاف آن را نیزبه عنوان ضدارزش معرفی کنیم.

استاندار همدان با بیان اینکه توجه به جوانان و بانوان را باید به عنوان موضوعی باارزش تلقی کنیم، بیان کرد: همانگونه که فرماندهان ما در جنگ تحمیلی از جوانان بودند، این مهم یعنی ارج نهادن و بهره گرفتن از جوانان باید به  فرهنگ تبدیل شود.

وی افزود: وظیفه جوانان این است که یاس و ناامیدی را از خود دور کنند و از فرصت‌های پیش رو بهره ببرند. من به حضور جوانان اعتقاد دارم. گزارش عملکرد جوانان در هیئت اندیشه‌ورز نشان از این دارد که به خوبی پیش رفته‌اند.

شاهرخی ضمن ابراز رضایت از پیشرفت کمی این هیئت از جوانان خواست که هیئت اندیشه‌ورز را به لحاظ کیفی نیز ارتقا دهند و بر اثربخشی آن بیفزایند؛ همچنین تمرکز خود را بر کیفیت اجرای اهداف بگذارند.

نماینده عالی دولت در همدان با بیان اینکه پیشنهادات و ایده های جوانان سرشار از خلاقیت، توانمندی و نشاط است یکی از اهداف هیئت اندیشه ورز جوان را فرهنگ‌سازی ارج نهادن به جوانان خواند و گفت: می بایست اهداف این هیئت را تبیین، تشریح و گسترش دهیم؛ تا اعضا با قدرت به راهشان ادامه دهند.

وی از اعضای اداری هیئت اندیشه‌ورز جوان در حوزه معاونت سیاسی، امنیتی استانداری، اعم از مدیران کل سیاسی، اجتماعی، بانوان و همچنین فرمانداران شهرستان‌های دهگانه خواست: بیشتر به هیئت کمک کنند توقع من بیشتر از دستگیری، حمایت و همفکری است و انتظار دارم توجه بیشتری به این هیئت داشته باشند. بسیار جدی، قرص و محکم تر در حوزه معاونت سیاسی به امور این هیئت رسیدگی شود.

شاهرخی آزادبخت را مسئول حسن اجرای اهداف هیئت اندیشه ورز معرفی کرد و ادامه داد: فرمانداران می بایست همین نگاه را  نسبت به جوانان داشته باشند و به آنان ارج نهاده از فکر آنها استفاده کنند.

وی افزود: کارگروه‌هایی که تشکیل شده جایگزین دستگاه های اجرایی نخواهد شد بلکه از ایده و نظر آنان استفاده خواهد شد و به دستگاه اجرایی ذیربط ارجاع داده خواهد شد. این ایده ها و نظرات باید بررسی شود و امکان اجرایی شدن آن سنجیده شود. از دستگاه‌های اجرایی در جلسات کارگروه ها دعوت کنید.

استاندار همدان در راستای تحقق اهداف هیئت در جهت استفاده از نظرات جوانان تاکید کرد: در هر کارگروه زیرمجموعه شورای برنامه‌ریزی استان یک نفر از اعضای هیئت اندیشه ورز جوان عضو شود و انتظار داریم که نماینده هیئت مباحث آن کارگروه را به هیئت منتقل کرده و دیدگاه‌های هیئت را نیز متقابلا به کارگروه مربوطه انتقال دهد. هر یک از اعضای هیئت متناسب با مسئولیتشان در کارگروه‌های متناظر حضور یابند. هسته اصلی اندیشه ورز جوان در شورای اداری استان و در شهرستان در شورای اداری فرمانداری دعوت شوند. با این هدف که جوانان با فضای شورای ادارای و موانع و فرصت ها آشنا شود. سپس خاطر نشان کرد: یکی از اهداف هیئت آشنایی جوانان با اینگونه فعالیت‌ها است.

سید سعید شاهرخی تاکید کرد: توانایی‌های جوانان باید دیده شود و در راستای اجرای سیاست‌های دولت؛ این ایده رئیس‌جمهور مبنی بر بها دادن به جوانان است عملی شود.

وی افزود: کارگروه مشترک استان ها را با حضور استان‌های دارای هیئت اندیشه ورز دنبال کنیم اگر بنا باشد فرهنگ ارج نهادن جوانان در جامعه با نگاه مثبت دنبال شود؛ باید از ظرفیت رسانه استفاده کرد.

استاندار همدان در پایان با ابراز خرسندی از حضور در جمع جوانان اظهار داشت: اعضای هیئت اندیشه ورز باید انسجام لازم را داشته باشند و در جهت ارتقای جایگاه جوانان گام بردارند.

ارسال دیدگاه شما