• ۱۴۰۲ پنج شنبه ۹ آذر
  • اِلخَميس ١٧ جمادي الاولي ١٤٤٥
  • Thursday 30 Nov 2023
گل گهر
بیمه کوثر بانک صنعت و معدن بانک ملت بانک تجارت سازمان تامین جتماعی
  • آخرین خبرها
شناسه خبر: 218339 | تاریخ مخابره: ۱۴۰۲/۸/۲۳ - 22:55
 ارتباط تنگاتنگ شورای شهر و فرمانداری همدان | بعضی از دستگاه‌ها از رسالت اصلی خود به بهانه بحث درآمدزایی دور شده‌اند​
در صحن شورا مطرح شد

ارتباط تنگاتنگ شورای شهر و فرمانداری همدان | بعضی از دستگاه‌ها از رسالت اصلی خود به بهانه بحث درآمدزایی دور شده‌اند​

در جلسه صحن شورا که با حضور فرماندار و شهردار همدان برگزار شد بر مطالبی مانند تعامل مدیریت شهری و فرمانداری، بسترسازی برای مشارکت حداکثری مردم در انتخابات پیش رو و راه‌اندازی نانسرا یا فرهنگسرای نان تاکید شد.

محمود مسگریان، رئیس شورای اسلامی شهر همدان با اشاره به ارتباط تنگاتنگ شورای شهر و فرمانداری همدان، گفت: این تعامل می‌تواند مسیر انجام مسئولیت و ارائه خدمت به شهروندان را تسهیل کرده و خدمات برای مردم ملموس شود.

مسگریان به انتخابات پیش روی مجلس در سال جاری اشاره کرد و یادآور شد: استانداری و فرمانداری اکنون در حال انجام وظیفه ذاتی خود در راستای انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری هستند و به طور قطع با دقت در انجام این وظیفه ثمره آن انتخاب نمایندگانی اثرگذار خواهد بود.

وی ادامه داد: وظیفه ما فراهم کردن زمینه برای مشارکت بیشتر مردم در انتخابات است و هر فردی در هر جایگاه و مسئولیتی باید سعی بر تحقق این مهم داشته باشد.

این مقام ارشد شورای شهر همدان بیان کرد: با توجه به پیش‌بینی بودجه‌های خوب در حوزه‌های مختلف در بودجه سال جاری شهرداری، امید است اتفاقات خوبی را در سطح شهر شاهد باشیم که موجب رضایت‌مندی مردم نسبت به خدمات و مسائل شهری شود.

مسگریان با تاکید بر اینکه ارتباط و تعامل موثر و مفید بین شهرداری، شورای شهر و فرمانداری موجب ارائه خدمت بهتر می‌شود، گفت: این امر با همدلی و اتحاد محقق می‌شود که ثبت جهانی هگمتانه و رفع ترافیک خروجی به سمت تهران با جابه‌جایی سوغات‌فروش‌ها نمونه بارز این مهم بود.

بسترسازی برای مشارکت حداکثری مردم در انتخابات پیش‌رو

مسلم مخفی، فرماندار همدان با اشاره به بسترسازی برای مشارکت حداکثری مردم در انتخابات پیش‌رو، گفت: موضوع مشارکت در انتخابات بحث مهمی است که همه ما باید در این زمینه ورود پیدا کنیم.

مخفی با بیان اینکه شهرداری وظایف و تکالیف گسترده‌ای دارد، اظهار کرد: شهرداری باید وظایف و تکالیف خود را بهتر انجام دهد و گره‌های کور شهر را باز کند؛ چرا که انجام این وظایف در ایجاد رضایت‌مندی مردم بسیار موثر است.

وی با اشاره به اینکه بهبود شرایط اقتصادی و دریافت خدمات از مطالبات مردم برای مشارکت است، بیان کرد: مسئولین باید در خدمت‌رسانی به مردم اقدامات مطلوبی انجام داده و خدمات رضایت‌مندی را ارائه دهند؛ چرا که وقتی ناهنجاری شهری وجود داشته باشد اقدامات مسئولین را خنثی می‌کند.

لزوم حل مشکلات شهری

این مقام مسئول با تاکید بر لزوم حل مشکلات شهری، خاطرنشان کرد: مشکلاتی نظیر دست‌فروش‌های پیاده‌راه بوعلی، مدیریت میدان امام خمینی (ره)، بازار سرگذر از مباحثی است که مدیریت شهری باید با قدرت ورود کند؛ هرچند اعتقاد داریم بعضی از این مشارکت‌ها ورود دستگاه‌های امنیتی را می‌طلبد.

فرماندار همدان در خصوص مشکلات پوشش رودخانه‌ها نیز گفت: در این زمینه تصمیماتی اتخاذ شده است و مسئولیت این مورد را بنده شخصاً بر عهده گرفته‌ام.

اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی مردم در خصوص ساخت‌و‌سازهای غیر مجاز

مخفی اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی مردم در خصوص ساخت‌و‌سازهای غیر مجاز را ضروری دانست و تصریح کرد: در این راستا شهرداری به تنهایی نمی‌تواند وارد شود بلکه دستگاه‌های اجرایی مربوطه از جمله بنیاد مسکن و جهاد کشاورزی نیز باید در کنار مدیریت شهری بوده و با همکاری هم در این زمینه اقدام کنند.

وی در خصوص نصب دوربین‌های هوشمند شهری نیز افزود: زندگی شهری مختصات خود را دارد و ترافیک همدان در برخی از نقاط پذیرفتنی نیست و باید با هوشمندسازی ترافیکی این معضل را حل کرد.

این مقام مسئول با انتقاد از اینکه برخی از مدیران دستگاه اجرایی به دنبال جذب اعتبارات حوزه فعالیت خود نیستند، اظهار کرد: کنارگذر غربی همدان یکی از این مباحثی است که باید دستگاه‌های مرتبط برای اجرای آن در کنار هم باشند.

پیگیر خاموشی‌های شهر هستیم

مخفی از اقدام ارزشمند شورای شهر و شهرداری در خصوص تامین زمین برای مسکن ملی تشکر کرد و گفت: در خصوص مشکلات دیگر از جمله جمع‌آوری معتادین متجاهر اقدامات مناسبی صورت گرفته است.

وی با اشاره به نارضایتی مردم در خصوص خاموشی‌های شهر، بیان کرد: موضوع را با جدیت پیگیری خواهم کرد.

نانسرا یا فرهنگسرای نان راه‌اندازی شود

حجت‌الاسلام ناصر صفری‌افلاکی، نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان با تاکید بر راه‌اندازی نانسرا یا فرهنگسرای نان، گفت: شهرداری براساس بند ۱۹ د ماده ۵۵ نسبت به عرضه گوشت و نان مرغوب وظیفه دارد و در این راستا ما به وظیفه اسلامی و انسانی خود عمل نکرده‌ایم.

صفری‌افلاکی با بیان اینکه باید اقدام عملی برای ارزش‌گذاری و فرهنگ‌سازی تولید نان مرغوب صورت پذیرد، اضافه کرد: بودجه ۴۵۰ میلیون تومانی برای مطالعه شهرک ایرانی اسلامی تخصیص یافته است، اما علی‌رغم تخصیص بودجه تاکنون اقدامی انجام نشده است.

این مقام مسئول با اشاره به مصوبه اجلاس همدان مرکز جهانی طب سینایی، بیان کرد: نباید اجازه داد این کار فاخر و تمدن‌ساز و هویت‌آفرین کنار گذاشته شود و شهرداری همدان قابلیت این را دارد که مسئولیت طب سینایی را خود بر عهده بگیرد.

وی به مشکلات تخریب باغات و ساخت‌و‌سازهای غیرمجاز در شهر اشاره کرد و گفت: متاسفانه امروزه عده‌ای درگیر معضل بحران مسکن و اجاره‌نشینی و گرانی هستند و برخوردی تبعیض‌آمیز با ساخت‌و‌سازهای غیرمجاز باعث ایجاد نارضایتی عمومی می‌شود؛ چرا که قانون برای همه باید اجرا شود نه فقط مردم عادی.

تناقض رای دادستان و رای کمیسیون بند ۲۰ در خصوص مشاغل مزاحم 

علی رضایی، رئيس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر همدان با اشاره به شکایت برخی شهروندان در خصوص فعالیت مشاغل مزاحم در برخی از مناطق شهر، اظهار کرد: وجود مشاغل مزاحم در بعضی از کوچه‌های مسکونی باعث سلب آسایش و امنیت از ساکنان این مناطق شده است.

رضایی با بیان اینکه رای دادستان و رای کمیسیون بند ۲۰ در خصوص مشاغل مزاحم با هم تناقض دارند، خاطرنشان کرد: با توجه به لزوم تامین امنیت و آرامش شهروندان، لازم است بستر فراهم شود تا اینگونه مشاغل به خارج از شهر منتقل شوند و تا زمانی که محل مناسبی برای ساماندهی این واحدها در نظر گرفته نشود امکان اجرای رأی دشوار می‌شود.

این مقام مسئول بیان کرد: شهرداری مطالعه جامعی در خصوص ساماندهی مشاغل مزاحم شهری دارد که با اتمام آن استراتژی خوبی به این منظور مطرح خواهد شد.

وی با بیان اینکه درخواست داریم، فرمانداری و شهرداری در حریم شهر همدان پهنه‌هایی برای ساماندهی مشاغل به ویژه مشاغل مزاحم در نظر بگیرند، اظهار کرد: در این صورت امکان انتقال مشاغل فراهم خواهد شد.

رضایی با تاکید بر اینکه با روند کنونی عملاً کارایی بند ۲۰ که یکی از ابزارهای شهرداری برای مقابله با مشاغل مزاحم بوده بی‌اثر می‌شود، گفت: وظیفه شهرداری رفع خطر از شهر بوده که مقابله با مشاغل مزاحم یکی از این موارد است و باید اقدام کند.

ورود تمام دستگاه‌ها با امکانات و ظرفیت‌های خود در اجرای برنامه‌های فرهنگی​

سعید شهابی‌نیا، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر همدان با تاکید بر اینکه متأسفانه سایر دستگاه‌ها به دنبال جذب بودجه به منظور اجرای برنامه‌های فرهنگی در شهر نیستند، اظهار کرد: شهرداری وظایف متعددی در مباحث آموزش شهروندی و فرهنگ شهری بر عهده دارد اما گاهی تعدد وظیفه که فقط بر عهده مدیریت شهری است بدنه شهرداری را درگیر می‌کند.

شهابی‌نیا خواستار ورود تمام دستگاه‌ها با امکانات و ظرفیت‌های خود در اجرای برنامه‌های فرهنگی در سطح شهر شد و خاطرنشان کرد: تنها شهرداری عهده‌دار اجرای برنامه‌های فرهنگی نیست و سایر دستگاه‌ها نیز باید وظیفه ذاتی خود را انجام دهند.

مدیریت شهری نیازمند کمک دستگاه‌های مرتبط است

مهدی حیدری، رئیس کمیسیون فنی عمرانی شورای اسلامی شهر همدان نیز در این جلسه با اشاره به مشکلات شهری و نیاز مدیریت شهری به کمک دستگاه‌های مرتبط، بیان کرد: در موضوع تعیین مدل انبوه‌بر شهری همدان، نباید اجازه داد فضای تخصصی جای خود را به غوغاسالاری رسانه‌ای دهد و در این راستا انتظار می‌رود فرماندار بتواند میدان‌داری کرده و از نظرات افراد صاحب نظر برای رفع گره کور این مشکل استفاده کند.

حیدری با بیان اینکه مطالعات جامعه حمل و نقل و ترافیک شهری هنوز در استان باقی مانده است، اظهار کرد: به ثمر نشستن برخی از پروژه‌ها، نیازمند تعیین تکلیف این مطالعات در استان است.

وی با انتقاد از عدم تکمیل کنارگذر غربی همدان، اضافه کرد: این کنارگذر هنوز در انتظار عزم و اراده جدی مسئولین استان بوده و بلاتکلیف مانده است.

این مقام مسئول با تاکید بر هوشمندسازی زیرساخت‌های ترافیک شهری، یادآور شد: پارک حاشیه‌ای شهر نیز باید هرچه سریع‌تر تعیین تکلیف شود.

بعضی از دستگاه‌ها از رسالت اصلی خود به بهانه بحث درآمدزایی دور شده‌اند​

سیدمسعود حسینی، شهردار همدان نیز با اشاره به همراهی فرماندار در حل مشکلات مدیریت شهری، گفت: همواره جلسات متعددی را با فرماندار برای مشکلات شهری داشته‌ایم که بدون شک این همراهی و همدلی بسیار راهگشا است.

حسینی با بیان اینکه بیان مطالبات شهرداری از زبان فرماندار خطاب به دستگاه‌های مختلف بسیار تاثیرگذار خواهد بود، عنوان کرد: در بعضی از مشکلات بزرگ مدیریت شهری انتظار داریم فرماندار به صورت مستقیم ورود کند.

وی با اشاره به اینکه بعضی از دستگاه‌ها از رسالت اصلی خود به بهانه بحث درآمدزایی دور شده‌اند، اضافه کرد: در طرح مسکن ملی شهرداری ۲ هزار هکتار زمین با تصویب شورا به شهر همدان اضافه کرد تا یکی از معضلات اصلی شهر در بحث تامین زمین برای طرح اقدام ملی حل شود اما در کنار این موضوع بعضی از دستگاه‌ها به بهانه مسکن ملی به واسطه خلع‌های قانونی سوءاستفاده می‌کنند.

این مقام مسئول تصریح کرد: همچنین یکی از مطالبات جدی ما در بحث خاموشی و تاریکی‌های شهر بوده که ما نسبت به سایر استان‌ها سرآمد هستیم و این موجب نارضایتی مردم شده و برای ایجاد نشاط در شهر، شهر به روشنایی نیاز دارد.

ارسال دیدگاه شما