• ۱۴۰۲ پنج شنبه ۹ آذر
  • اِلخَميس ١٧ جمادي الاولي ١٤٤٥
  • Thursday 30 Nov 2023
گل گهر
بیمه کوثر بانک صنعت و معدن بانک ملت بانک تجارت سازمان تامین جتماعی
  • آخرین خبرها
شناسه خبر: 218346 | تاریخ مخابره: ۱۴۰۲/۸/۲۴ - 22:41
صدور ۱۰ مورد مجوز عاملیت جدید برای دسترسی کشاورزان به کودهای کشاورزی
مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان همدان اعلام کرد

صدور ۱۰ مورد مجوز عاملیت جدید برای دسترسی کشاورزان به کودهای کشاورزی

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان همدان با اشاره به توزیع حدود ۶۲ هزار تن انواع کودهای کشاورزی، گفت: تعداد ۱۰ مورد مجوز عاملیت جدید برای دسترسی کشاورزان به کودهای کشاورزی صادر شد.

بهروز الیاسی، مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان همدان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در سالی که مهار تورم و رشد تولید نام گرفته، یکی از اقدامات اصلی که می‌تواند در مهار تورم و ثبات قیمت‌ها نقش اساسی خود را ایفا کند افزایش تولید است، اظهار کرد: در حوزه کشاورزی از مؤلفه‌های اصلی رسیدن به این هدف، تغذیه گیاهی است که در دولت سیزدهم در راستای حمایت از کشاورز و متعاقب آن افزایش تولید، با تخصیص یارانه به کودهای توزیعی، این نهاده مهم با قیمت مناسب در اختیار کشاورزان قرار داده می‌شود.

الیاسی بیان کرد: این در حالی است که در سال‌های اخیر به‌ دلیل موانع ناشی از تحریم‌های ظالمانه و مشکلات بودجه‌ای و یارانه‌ای، وضعیت ویژه‌ای در تأمین کود در کشور وجود داشت که با تلاش شبانه‌روزی این شرکت موفق به اجرای برنامه ابلاغی تأمین و تدارک کودهای کشاورزی در استان شد.

این مقام مسئول یادآور شد: از مقدار ۷۲ هزار تن انواع کودهای کشاورزی تأمین و تدارک شده استان، ۶۲ هزار و ۲۰۰ تن آن در قالب الگوی کشت ارائه شده از سوی سازمان جهاد کشاورزی استان در سامانه پهنه‌بندی و با صدور حواله الکترونیکی با کمک ۹۸ کارگزار فعال در استان بین کشاورزان توزیع شد.

افزایش ۲۱ درصدی میزان توزیع انواع کودهای کشاورزی

وی ادامه داد: این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲۱ درصد افزایش توزیع را نشان می‌دهد و در حال حاضر ذخیره استراتژیک بیش از ۱۰ هزار تن انواع کودهای کشاورزی یارانه‌دار در انبارهای شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان همدان موجود است.

الیاسی گفت: در همین مدت نیز جهت سهولت کشاورزان در مناطقی از استان که تهیه کود برای کشاورزان با سختی همراه بود، برای دسترسی به کودهای کشاورزی در نزدیک‌ترین فاصله ممکن، تعداد ۱۰ مورد مجوز عاملیت جدید صادر شده است.

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان همدان با تاکید بر اهمیت ویژه دولت مردمی سیزدهم بر داخلی‌سازی و خودکفایی در تولید کودهای کشاورزی، تصریح کرد: این امر با تلاش‌های جهادی در شرکت با هدف‌گذاری ۲۵ برنامه صورت گرفت که خوشبختانه تاکنون ۱۷ برنامه از آن به تولید رسید که در حال حاضر ۹۰ درصد کودهای کشاورزی از محل تولید داخلی تامین می‌شود.

افزایش تولید کود پتاسه و فسفاته

این مقام مسئول اضافه کرد: این امر ضریب خوداتکایی و خودکفایی کشور را افزایش داده و در کنترل قیمت کودهای کشاورزی و نهایتا محصولات کشاورزی که ارتباط مستقیمی با سفره مردم دارد تاثیر به‌سزایی دارد که در همین راستا این شرکت موفق به افزایش ۸۵ درصدی تولید در کودهای پتاسه و ۱۱۴ درصدی تولید در کودهای فسفاته شده است.

وی ادامه داد: گفتنی است، علاوه بر تأمین کودهای کشاورزی یارانه‌دار، به منظور تنوع کودی و همچنین حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان تولیدکننده کودهای کشاورزی، اقدام به عقد تفاهم‌نامه با شرکت‌های تولیدی نموده است که می‌توانند محصولات خود را که استانداردهای لازم را کسب نمایند از طریق شبکه بزرگ کارگزاری این شرکت عرضه نمایند.

الیاسی در خصوص کیفیت کودهای کشاورزی شرکت خدمات حمایتی کشاورزی نیز گفت: فرآیند تأمین، تدارک و توزیع کود توسط دولت در چارچوب «سامانه کنترل کیفی» از مبداء تا رسیدن به دست کشاورز مورد رصد و پایش قرار می‌گیرد و از بالاترین کیفیت ممکن برخوردار است.

وی افزود: در این هفت ماه تیم پایش شرکت با ۸۵ مورد بازدید میدانی در سراسر استان بر روند توزیع کود نظارت کامل داشته‌اند و با ۳۴ مورد نمونه‌برداری از کودهای وارده به استان و ارسال آن به آزمایشگاه مجهز شرکت در کرج از سلامت کودهای کشاورزی اطمینان حاصل شد.

افزایش تولید در محصولات استراتژیک گندم و جو

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان همدان نقش بی‌نظیر تغذیه گیاهی و تأثیر آن در تولید محصولات کشاورزی استان به ویژه محصولات اساسی همچون گندم و جو را یادآور شد و گفت: علی‌رغم کاهش میزان بارندگی و نزولات جوی در استان، خوشبختانه با تغذیه مناسب و افزایش توزیع کودهای یارانه‌ای در استان، شاهد افزایش تولید در محصولات استراتژیک گندم و جو بودیم.

الیاسی در پایان با اشاره به تأمین و توزیع به موقع کودهای کشاورزی مورد نیاز کشتهای بهاره و پاییزه در استان، اظهار کرد: این شرکت آمادگی کامل دارد تمامی برنامه کودی استان را در اختیار کشاورزان قرار دهد.

ارسال دیدگاه شما