• ۱۴۰۲ پنج شنبه ۹ آذر
  • اِلخَميس ١٧ جمادي الاولي ١٤٤٥
  • Thursday 30 Nov 2023
گل گهر
بیمه کوثر بانک صنعت و معدن بانک ملت بانک تجارت سازمان تامین جتماعی
  • آخرین خبرها
شناسه خبر: 218349 | تاریخ مخابره: ۱۴۰۲/۸/۲۵ - 14:49
شهرداری همدان؛ الگوی موفق ترویج نمای ایرانی و اسلامی
سرپرست معاونت شهرسازی و معماری شهرداری همدان اعلام کرد

شهرداری همدان؛ الگوی موفق ترویج نمای ایرانی و اسلامی

سرپرست معاونت شهرسازی و معماری شهرداری همدان ضمن تشریح وظایف کمیته سیما و منظر، گفت: شهرداری همدان در راستای ترویج نمای ایرانی و اسلامی به عنوان یک الگوی موفق عمل کرده است.

محمد فرهمندراد، سرپرست معاونت شهرسازی و معماری شهرداری همدان اظهار کرد: شهرداری همدان جز اولین شهرداری‌های کشور در زمینه ترویج نمای ایرانی و اسلامی بوده است و در راستای ترویج نمای ایرانی و اسلامی به عنوان یک الگوی موفق عمل کرده است.

فرهمندراد با اشاره به اینکه  کمیته سیما و منظر شهرداری همدان در سال ۱۳۸۸ تشکیل شده است، بیان کرد: اعضای کمیته سیما و منظر شامل افرادی متخصص از معاونت شهرسازی و معماری، نماینده شورای شهر، میراث فرهنگی و صنایع‌دستی، نماینده دانشگاه، نظام مهندسی، راه و شهرسازی، سازمان سیما و منظر و کارشناسان متخصص در این زمینه است.

وی هدف این کمیته را حفظ و تقویت هویت بومی و ملی در نماهای ساختمانی و منظر شهری دانست و تصریح کرد: کنترل نمای ساختمان‌های در حال احداث، جلوگیری از اغتشاشات بصری و گسترش نماهای ناسازگار با فرهنگ بومی کشور، مدیریت هماهنگ نماها در راستای نظم‌دهی، کاهش موازی کاری‌ها و ناهماهنگی‌های دستگاه‌های متولی از اهداف این کمیته است.

تشریح وظایف کمیته سیما و منظر

این مقام مسئول با بیان اینکه وظایف کمیته سیما و منظر متنوع است، تاکید کرد: تعیین مدارک و مستندات برای طراحی نما، ایجاد هماهنگی‌های لازم با اداره راه و شهرسازی در خصوص انطباق‌های مورد نیاز در طرح‌های جامع و تفصیلی به منظور ایجاد بسترهای لازم برای تحقق کیفیت مطلوب بصری و اعلام نتیجه به متقاضی به منظور هدایت صحیح و مطلوب طرح نماهای ارائه شده به کمیته از جمله وظایف این کمیته است.

فرهمندراد با تاکید بر بهره‌گیری از ظرفیت‌های علمی و فنی افراد عضو در حوزه معماری و شهرسازی، گفت: با استفاده از این ظرفیت نظارت دائمی بر نماهای تایید شده از طریق ماموران شهرداری جهت اطمینان از اجرای نمای تایید شده تا مرحله صدور پایان کار و تقویت بایگانی نرم‌افزاری از طراحان و اتصال آن به طرح تفصیلی با هماهنگی واحد GIS  شهرداری و تدوین فرآیند نحوه تشکیل پرونده بر عهده دبیر این کمیته است.

سرپرست معاونت شهرسازی و معماری شهرداری همدان خاطرنشان کرد: به صورت ماهانه گزارش مستمری در خصوص عملکرد کمیته اعم از نماهای تایید شده به همراه یک نسخه از پرونده کامل با تاکید بر استفاده از مصالح بومی برای رعایت ضوابط معماری و شهرسازی (ایرانی و اسلامی) به رئیس کمیته یا معاون یا مسئول شهرسازی و معماری ارائه می‌شود.

وی با اشاره به استنادات قانونی این دستورالعمل کمیته سیما و منظر، گفت: ماده ۵۵ قانون شهرداری، ماده یک قانون نوسازی و عمران شهری که وظیفه نوسازی شهری را برعهده شهرداری‌ها قرار داده و این نهاد را در چارچوب مفاد ماده ۱۱۱ مکلف به تأسیس نهاد تخصصی برای بهسازی و نوسازی فضاهای شهری و مصوبات ماده پنج و مصوبات داخلی کمیته از جمله مستندات قانونی برای تشکیل کمیته سیما و منظر هستند.

۸۰۵ طرح طی جاری بررسی شده است

این مقام مسئول به آمار جلسات برگزار شده کمیته سیما و منظر در سال های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ اشاره کرد و افزود: در سال گذشته ۳۸ جلسه تشکیل شده و ۹۵۷ طرح مورد بررسی قرار گرفت و در سال ۱۴۰۲ تاکنون ۳۰ جلسه برگزار و ۸۰۵ طرح مورد بررسی قرار گرفته شده است.

سرپرست معاونت شهرسازی و معماری شهرداری همدان عنوان کرد: اقدامات این معاونت در راستای ایجاد زیرساخت‌های لازم توسط کمیته سیما و منظر شامل ایجاد  پورتال کمیته، کانال‌های طرح‌های مصوب داخل پیام‌رسان ایتا، سامانه پیامکی، پایش طرح‌های مطرح شده توسط دبیرخانه کمیته، برگزاری همایش‌ها و تهیه بانک‌های اطلاعاتی از طرح‌های برتر است.

تدوین طرح جامع سیما و منظر شهر توسط مشاوران دانشگاه بوعلی‌سینا در حال انجام است

فرهمندراد از تعیین مشاور در ارتباط با سیما و منظر شهری خبر داد و گفت: تدوین طرح جامع سیما و منظر شهر توسط مشاوران دانشگاه بوعلی‌سینا در حال انجام است که بعد از اتمام تحویل شهرداری همدان می‌شود.

ارسال دیدگاه شما