• ۱۴۰۲ چهارشنبه ۲ اسفند
  • اِلأَربِعا ١١ شعبان ١٤٤٥
  • Wednesday 21 Feb 2024
گل گهر
بیمه کوثر بانک صنعت و معدن بانک ملت بانک تجارت سازمان تامین جتماعی
  • آخرین خبرها
شناسه خبر: 218609 | تاریخ مخابره: ۱۴۰۲/۱۱/۱۹ - 11:50
افتتاح روزهای فرهنگی همدان در ایروان

افتتاح روزهای فرهنگی همدان در ایروان

عصر روز چهارشنبه، ۱۸ بهمن ماه همزمان با دهه مبارک فجر و چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی روزهای فرهنگی همدان با پخش نماهنگی از ظرفیت‌های هنری، طبیعی و گردشگری همدان، نوای موسیقی گروه بین‌المللی آیین، نقالی سیدمهرداد کاوسی و سخنرانی محمدرضا خلجی، معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی استان همدان در مسجد کبود شهر ایروان پایتخت ارمنستان افتتاح شد.

در این مراسم مهدی سبحانی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان، محمد اسدی‌موحد رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان، معاون وزیر فرهنگ، علوم، آموزش و ورزش ارمنستان و دیگر استادان و نخبگان ارمنستان و ایران حضور داشتند و نمایشگاه صنایع‌دستی همدان با استقبال مردم ایروان و گردشگرانی از دیگر کشورها افتتاح شد.

 

مهدی سبحانی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان در این مراسم ضمن تبریک ایام‌الله دهه فجر، گفت: در این ایام خجسته شاهد برگزاری هفته فرهنگی همدان در ایروان هستیم و دیدنی‌ها، فرهنگ، هنر و خلق و خوی مردم همدان را خواهیم شناخت که به دلیل این اقدام مهم از مسئولان استان همدان قدردانی می‌کنم.

 

سبحانی با بیان اینکه سیاست خارجی ابزار نرم یک کشور در خارج از مرزهای خود است، اظهار کرد: در مقوله قدرت، سیاست خارجی به عنوان قدرت نرم یک کشور مطرح می‌شود و برای رفع تخاصمات، کاهش تنش‌ها، افزایش ارتباطات و نزدیک کردن کشورها به یکدیگر، سیاست خارجی را به کار می‌گیریم.

 

سفیر ایران در ارمنستان با بیان اینکه سیاست خارجی دو بخش طراحی و اجرا را دربرمی‌گیرد که وقتی به بخش اجرا می‌رسیم، مقوله دیپلماسی مطرح می‌شود، تصریح کرد: دیپلماسی در معنای کلان فرآیندی برای حل مخاصمات است و در معنای خرد ابزاری برای افزایش ارتباطات خارجی است.

 

سبحانی با اشاره به اینکه دیپلماسی کارکردهای امنیتی، اقتصادی، فرهنگی، علمی و آموزشی دارد اما کارکردهای فرهنگی دیپلماسی مهم‌ترین است، عنوان کرد: فرهنگ از ابتدای ورود به عرصه سیاست خارجی یکی از مهم‌‌ترین کارکردها بوده و از زمان تشکیل جامعه ملل عنصر فرهنگ جای ممتازی در سیاست خارجی کشورها داشته است.

 

وی با تاکید بر اینکه جنس فرهنگ مشابه جنس سیاست خارجی است، گفت: هم سیاست خارجه قدرت نرم است و هم فرهنگ و قدرت نرم در خیلی از مواقع بر قدرت سخت غلبه می‌کند.

 

این مقام مسئول با اشاره به مصادیقی از قدرت نرم، بیان کرد: فرهنگ مقدم بر تمدن است، تمدن برای زندگی بهتر انسان آمد اما فرهنگ قدمت بیشتری دارد.

 

سبحانی با تاکید بر اینکه عنصر فرهنگ بسیار بهتر از عناصر دیگر می‌تواند ما را به هم نزدیک کند؛ چراکه با روح و روان ما سروکار دارد، اظهار کرد: همکاری‌های فرهنگی بخشی جدایی‌ناپذیر از روابط ما با ارمنستان بوده و جامعه ارمنی در ایران سرمایه اجتماعی برای اتصالات فرهنگی ما با ارمنستان بوده و هست و آثار و نتایج فرهنگی درازمدت دوستی‌های ملت‌ها را عمق می‌بخشد.

 

وی با بیان اینکه از وجود مدارس زبان فارسی در ارمنستان خوشحالیم و به اینکه ارمنی‌ها اهتمام به یادگیری زبان فارسی دارند افتخار می‌کنیم، خاطرنشان کرد: تصمیم ارمنستان مبنی براینکه یکی از زبان‌های اختیاری دانش‌آموزان این کشور برای یادگیری از زبان‌های کشورهای همسایه باشد، دقیق و درست است.

 

محمد اسدی‌موحد، رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان نیز با بیان اینکه امروز روز ارزشمندی برای دو کشور است، افزود: افتتاح روزهای فرهنگی همدان در ارمنستان می‌تواند بابی برای توسعه روابط بین دو کشور ایران و ارمنستان باشد.

 

وی افزود: از سفیر، مسئولان ارمنستان و مسئولان استان همدان که کمک کردند این اتفاق خوب و فرهنگی رقم بخورد قدردانی می‌کنم.

 

محمدرضا خلجی، معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی استان همدان با این توصیف که از شهر حکیم هزاره‌ها شیخ‌الرئیس بوعلی‌سینا، از شهر عالم و شاعر بزرگ باباطاهر همدانی و از پایتخت تاریخ و تمدن ایران، شهری با قدمت ۷هزار ساله آمده‌ام، گفت: من از شهر تاریخ و تمدن و فرهنگ، از شهر کتیبه‌های گنجنامه و غار علیصدر و از شهر شیرسنگی نماد هخامنشیان آمده‌ام.

 

خلجی با اشاره به اینکه در همدان بالغ بر ۲۵۰۰ جاذبه گردشگری وجود دارد که ۱۸۰۰ اثر آن ثبت ملی و جهانی شده، تصریح کرد: در سال جاری شاهد ثبت جهانی محور فرهنگی تاریخی هگمتانه تا همدان خواهیم بود و از بزرگان و نخبگان ارمنستان دعوت می‌کنم تا میزبان آنان در همدان باشیم و از جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی همدان دیدن کنند.

 

وی استان همدان را پر از هنر و دست‌نگاره‌های هنری خارق‌العاده و منحصربه فرد توصیف کرد و افزود: در استان همدان دو شهر جهانی سفال و سرامیک لالجین و شهر مبل منبت ملایر شهره خاص و عام‌اند  همچنین شهر جهانی انگور و شهر جهانی گردو در همدان است.

 

این مقام مسئول بیان کرد: نمایشگاهی که شاهد افتتاح آن هستید دست‌ساخته‌های هنرمندان استان من همدان است و این آمادگی را داریم که در بخش آموزش صنایع‌دستی ارتباط خوبی با دولت ارمنستان داشته باشیم.

 

معاون وزیر فرهنگ، علوم، آموزش و ورزش ارمنستان نیز در ادامه این مراسم با تقدیر از سفارت جمهوری اسلامی ایران و مسئولان همدان، گفت: امروز جشن و عید فرهنگ و دوستی ایران و ارمنستان است.

 

دانیالیان با بیان اینکه امروز بسیار خوشحال شدم که شاهد جوانان ارمنی بودم که فارسی حرف می زدند، از اجرای اثرگذار نقال همدانی تقدیر کرد.

 

وی با تاکید بر اینکه دوستی و همسایگی ما قدمتی هزاران ساله دارد و اجزای فرهنگی هر یک از ما در دیگری وجود دارد، اظهار کرد: گاهی برای کارشناسان دشوار است که تشخیص دهند، فرهنگی ایرانی است یا ارمنی و این به دلیل همسایگی و دوستی و میراث فرهنگی هزاران ساله این دو کشور است.

 

گفتنی است، در این مراسم شاهد استقبال بی‌نظیر مردم ارمنستان از اجراهای نقالی و موسیقی سنتی بودیم و در انتها نمایشگاه صنایع‌دستی همدان در ایروان با حضور مقامات ارمنستان در مسجد کبود ایروان افتتاح شد. روزهای فرهنگی همدان تا برگزاری جشن روز ملی ایران در ارمنستان یعنی ۲۰ بهمن ماه ادامه دارد و گروه موسیقی آیین و اجرای نقالی در دانشگاه هنر، دانشگاه اسلونی و کتابخانه ملی ایروان به اجرا خواهند پرداخت.

ارسال دیدگاه شما