• ۱۴۰۳ جمعه ۱ تير
  • اِجُّمعَة ١٤ ذو الحجه ١٤٤٥
  • Friday 21 Jun 2024
گل گهر
بیمه کوثر بانک صنعت و معدن بانک ملت بانک تجارت سازمان تامین جتماعی
  • آخرین خبرها
شناسه خبر: 228662 | تاریخ مخابره: ۱۴۰۳/۳/۱۸ - 14:11
تصویب توافق‌نامه تجارت آزاد میان اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ایران
مشاور امور بین‌الملل و توافقنامه‌های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران خبر داد

تصویب توافق‌نامه تجارت آزاد میان اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ایران

مشاور امور بین‌الملل و توافقنامه‌های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران، از تصویب توافق‌نامه تجارت آزاد میان اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ایران از سوی دومای روسیه خبر داد.

به گزارش آفتاب صبح، به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران، میرهادی سیدی، مشاور امور بین‌الملل و توافقنامه‌های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران ضمن تایید خبر تصویب توافقنامه تجارت آزاد میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا، اظهار کرد: این موافقت‌نامه در ۴ دی ۱۴۰۲ به امضا رسیده بود و هم اکنون در مرحله تصویب ملی توسط مجالس قانون‌گذاری ایران و پنج کشور اوراسیا (روسیه، قزاقستان، ارمنستان، قرقیزستان و بلاروس) است.

سیدی بیان کرد: مجالس قانون‌گذاری موافقت‌نامه‌ها را امضا نمی‌کنند بلکه آن را به تصویب می‌رسانند؛ در ایران و چهار کشور اوراسیا نیز موافقت‌نامه تجارت آزاد در مسیر تصویب قرار دارد.

وی با تاکید بر اینکه دومای روسیه توافق‌نامه‌ را تصویب کرد، یادآور شد: این احتمال وجود دارد ظرف مدت یک هفته این توافق‌نامه از سوی رئیس جمهور روسیه امضا شود و با تایید ریاست جمهوری روسیه تصویب ملی آن کامل خواهد شد.

بر اساس این گزارش، هدف از امضای این توافق‌نامه تسهیل تجارت بین کشورهای اوراسیا و ایران از طریق کاهش یا رفع موانع تعرفه‌ای و غیرتعرفه‌ای و حمایت از تعاملات اقتصادی و تجاری است.

گفتنی است، در همین رابطه میخائیل میشوستین، نخست‌وزیر روسیه گفت: چشم‌انداز این اتحادیه اطمینان از اجرایی شدن یک توافق‌نامه تجارت آزاد در مقیاس کامل با ایران است.

 

ارسال دیدگاه شما