• ۱۴۰۳ جمعه ۱ تير
  • اِجُّمعَة ١٤ ذو الحجه ١٤٤٥
  • Friday 21 Jun 2024
گل گهر
بیمه کوثر بانک صنعت و معدن بانک ملت بانک تجارت سازمان تامین جتماعی
  • آخرین خبرها
شناسه خبر: 228668 | تاریخ مخابره: ۱۴۰۳/۳/۲۲ - 12:13
بارش و افزایش دما؛ وضعیت دما و بارش کشور تا پایان تیرماه
پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور اعلام کرد

بارش و افزایش دما؛ وضعیت دما و بارش کشور تا پایان تیرماه

بر اساس اعلام پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو، طی دو هفته آینده بارش در شمال ‌غرب و نیمه غربی خزر و در نیمه دوم تیر در جنوب‌ شرق کشور بیش از نرمال است. در سایر مناطق در محدوده نرمال بلند مدت برآورد می‌‌شود. میانگین دمای هوای کشور نیز در مقایسه با نرمال تا انتهای تیر روند افزایشی خواهد داشت.

به گزارش آفتاب صبح، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور، بر اساس  جدیدترین نقشه‌های پیش‌بینی هفتگی بارش کشور بر مبنای نقشه‌های احتمالاتی از ۲۱ خرداد ماه تا ۳۱ تیر ماه، طی دو هفته آینده (۲۱ خرداد تا ۳ تیر) در شمال ‌غرب، دو سوی دامنه‌های البرز مرکزی و غربی، شرق زاگرس، جنوب ‌شرق و مناطق محدودی از شمال ‌شرق کشور بارش رخ می‌دهد که در شمال ‌غرب، زاگرس شمالی و دامنه‌های البرز میانی نرمال تا بیش از آن، شرق، جنوب و جنوب ‌غرب کشور عمدتا بی ‌بارش و در سایر مناطق کمتر از نرمال خواهد بود. بارش تجمعی با احتمال حدود ۵۰ درصد در بخش‌هایی از شمال‌ غرب و مناطق محدودی در دامنه‌های البرز میانی از ۲۰ تا ۶۰ میلیمتر پیش ‌بینی شده است.

طی هفته سوم بارش در اغلب مناطق کشور برابر نرمال بلند مدت فصل خواهد بود. بارش هفته‌ های چهارم تا ششم در شمال ‌غرب و سواحل خزر کمتر از نرمال، در جنوب‌ شرق در محدوده نرمال با گرایش به بیش از نرمال و در سایر مناطق کشور در محدوده نرمال بلند مدت فصل برآورد می‌شود.

طی هفته آینده (۲۱ تا ۲۷ خرداد) نابهنجاری دمای هوا در امتداد دامنه‌های زاگرس و محدوده کویر لوت در حدود یک درجه کمتر از نرمال، شمال ‌شرق، دو سوی نیمه شرقی البرز، غرب خزر و مناطق محدودی از نوار غربی کشور ۱ تا ۲ درجه بیش از نرمال و در سایر مناطق نرمال خواهد بود.

طی هفته دوم دمای هوا در مرکز و شرق کشور در محدوده نرمال تا یک درجه کمتر از آن، در بیشتر مناطق استان گلستان، بخش‌هایی از غرب کوه‌های البرز، شمال استان اردبیل، مناطق محدودی از نوار جنوب ‌غرب و استان هرمزگان ۳ تا ۵ درجه بیش از نرمال و برای سایر مناطق ۱ تا ۳ درجه بیش از نرمال پیش ‌بینی شده است.

دمای هفته سوم در استان‌های نوار شمالی، نوار غربی و جنوبی کشور ۱ تا ۳ درجه بیش از نرمال و برای سایر مناطق حدود یک درجه بیش از نرمال برآورد می‌شود. دمای هفته چهارم در سواحل سیستان و بلوچستان نرمال و در سایر مناطق ۱ تا ۳ درجه بیش از نرمال خواهد بود.

دمای هوای هفته‌های پنجم و ششم در شرق هرمزگان و جنوب سیستان و بلوچستان نرمال، در یک ‌سوم شمالی کشور و استان‌ها در غرب کشور ۱ تا ۳ درجه بیش از نرمال و برای سایر مناطق یک درجه بیش از نرمال برآورد شده است.

ارسال دیدگاه شما