• ۱۴۰۳ دوشنبه ۲۵ تير
  • اِلأِثنين ٨ محرم ١٤٤٦
  • Monday 15 Jul 2024
گل گهر
بیمه کوثر بانک صنعت و معدن بانک ملت بانک تجارت سازمان تامین جتماعی
  • آخرین خبرها
شناسه خبر: 228686 | تاریخ مخابره: ۱۴۰۳/۴/۱ - 22:05
قطعنامه تروئیکا اروپایی در شورای حکام و سیاست غرب علیه ایران مخرب و باطل است
معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرد

قطعنامه تروئیکا اروپایی در شورای حکام و سیاست غرب علیه ایران مخرب و باطل است

معاون وزیر خارجه روسیه قطعنامه اخیرا تروئیکای اروپایی علیه ایران در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را «مخرب» خواند و سیاست‌های غرب در این باره را «بیهوده و باطل» توصیف کرد

به گزارش آفتاب صبح، به نقل از خبرگزاری ایرنا، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه در پادکست «کارشناس خاورمیانه» «مرکز پریماکوف درباره همکاری بین‌المللی، اظهار کرد: ما اکنون در نقطه‌ای متوقف شده‌ایم که ممکن است آغازگر لغزش به سمت فروپاشی کامل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) باشد. با این حال، ابتکارات دیپلماتیک هنوز به طور کامل از بین نرفته است. ما پیوسته روی مخالفان تاثیرگذاری می‌کنیم تا از نابودی نهایی این توافق بسیار موفق خودداری کنند.

ریابکوف قطعنامه چند هفته پیش انگلیس، فرانسه و آلمان در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را «یک قطعنامه مخرب» خواند و بیان کرد: طبیعتا این قطعنامه به طور کامل از سوی ایران رد شد. ما هم این نوع اقدامات را محکوم می‌کنیم. این اقدام به هیچ وجه کمکی به حل مشکلات نمی‌کند بلکه خطر افزایش تنش‌های کنترل‌نشده را در پی دارد.

وی تاکید کرد: ما از اروپایی‌ها می‌خواهیم که پیامدهای چنین سیاستی را ارزیابی کنند اما آنها همچون آمریکا در حال حاضر، آماده درک این مساله نیستند و تمایلی به درک چیزهایی که بر خلاف سیاست‌های خودشان است، ندارند. این موضوع از بسیاری جهات کاملا بیهوده و باطل است.

در قطعنامه تروئیکای اروپایی که ۱۶ خرداد در شورای حکام آژانس تصویب شد، بدون اشاره به همکاری‌های ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از تهران خواسته شده تا برای حل و فصل مسائل ادعایی پادمانی «اقدامات ضروری و فوری» صورت دهد.

سند یاد شده با تکرار ادعاهای سیاسی پادمانی و ریشه‌دار در اسناد جعلی رژیم صهیونیستی از تهران می‌خواهد که در خصوص «ذرات اورانیوم با منشاء انسانی در دو مکان اعلام نشده در ایران، توضیحات معتبر ارائه کند و آژانس را از مکان(های) فعلی مواد هسته ای و/یا تجهیزات آلوده مطلع کند».

این درحالیست که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون بارها از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده و هرگز مدرکی که نشان دهد برنامه صلح آمیز انرژی هسته‌ای کشور به سمت مقاصد نظامی انحراف داشته باشد، پیدا نکرده‌اند. ایران نیز به همکاری خود با آژانس در چارچوب موافقتنامه جامع پادمان ادامه داده و تاکید دارد که مسائل باقی‌مانده با رویکرد حرفه‌ای و بدون جانبداری آژانس قابل حل است.

ارسال دیدگاه شما