• ۱۴۰۳ دوشنبه ۲۵ تير
  • اِلأِثنين ٨ محرم ١٤٤٦
  • Monday 15 Jul 2024
گل گهر
بیمه کوثر بانک صنعت و معدن بانک ملت بانک تجارت سازمان تامین جتماعی
  • آخرین خبرها
شناسه خبر: 218358 | تاریخ مخابره: ۱۴۰۲/۸/۲۸ - 14:45
حریم رودخانه عباس‌آباد تا پایان هفته آینده باید آزاد شود
رئیس کل دادگستری استان همدان خبر داد

حریم رودخانه عباس‌آباد تا پایان هفته آینده باید آزاد شود

رئیس کل دادگستری استان همدان با اشاره به آزادسازی حدود ۲ هزار متر از حریم رودخانه عباس‌آباد، گفت: تا پایان هفته آینده باید بستر و حریم رودخانه عباس‌آباد آزاد شود.

محمدرضا عدالتخواه، رئیس کل دادگستری استان همدان همراه دادستان عمومی و انقلاب همدان و معاون قضایی، اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری و تنی چند از مدیران و کارشناسان مربوطه، روز گذشته از حریم رودخانه عباس‌آباد واقع در جنب دانشکده کشاورزی دانشگاه بوعلی‌سینا همدان با هدف صیانت از منابع آبی استان و آزادسازی حریم رودخانه مذکور بازدید کرد.

عدالتخواه اظهار کرد: متأسفانه در سنوات پیشین به لحاظ غفلت و ترک فعل تعدادی از مدیران، اشخاص حقیقی و حقوقی، بستر و حریم رودخانه را به صورت غیرقانونی و بدون رعایت حدنصاب حریم تصرف و حتی اقدام به احداث ابنیه و دیوار نموده و بستر و حاشیه رودخانه را به اراضی دانشگاه بوعلی الحاق نمودند که این موضوع پذیرفتنی نیست.

برخورد با عاملین تصرف غیرقانونی حریم رودخانه‌ها

وی با تأکید بر اینکه تصرف غیرقانونی حریم رودخانه‌ها جرم و با عاملین آن برخورد قضایی خواهد شد، بیان کرد: حد بستر رودخانه در مالکیت عموم مردم بود و رودخانه‌ها و حد بستر آن جز انفال است و هیچ‌کس حق تصرف یا خرید فروش و احداث بنا در آن را ندارد.

رئیس کل دادگستری استان همدان تصریح کرد: بر اساس بند خ ماده ۱ آیین‌نامه مربوط به بستر و حریم رودخانه‌ها، انهار، مسیل‌ها، مرداب‌ها، برکه‌های طبیعی و شبکه‌های آبرسانی، آبیاری و زهکشی مصوب ۱۳۷۹ و اصلاحات بعدی آن در سال ۱۳۸۲ و علی‌الخصوص ماده ۱۳ همان آیین‌نامه حتی وزارت‌خانه‌ها، موسسات و شرکت‌های دولتی، شهرداری‌ها همچنین سازمان‌ها و نهادهای وابسته به دولت مکلف بوده‌اند قبل از اجرای هر گونه طرح عمرانی و یا احداث دیوار و حصارکشی بستر و حریم رودخانه‌ها را رعایت نمایند و متخلفان از این امر تحت تعقیب و مجازات قرار خواهند گرفت.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: متأسفانه به لحاظ ترک فعل و قصور تعدادی از مدیران سابق، بستر و حاشیه رودخانه‌ها مورد تصرف واقع و موجب تضییع و انفال شده که در صورت پدید آمدن حوادث غیرمترقبه همچون جاری شدن سیلاب، خسارات عمده‌ای به بخش کشاورزی و اراضی خصوصی مردم وارد خواهد شد.

آزادسازی حدود ۲ هزار متر از حریم رودخانه عباس‌آباد

عدالتخواه اظهار کرد: بر اساس مصوبه شورای حفظ حقوق بیت‌المال دادگستری استان همدان مقرر شده است در فاز نخست اجرای طرح صیانت از رودخانه‌ها ضمن آزادسازی قریب به ۲ هزار و ۱۰۰ متر از حریم رودخانه عباس‌آباد، زمینه بهره‌برداری آحاد مردم از جاذبه‌های طبیعی علی‌الخصوص رودخانه‌ها خواهد شد.

رئیس کل دادگستری استان همدان با تاکید بر اینکه تا پایان هفته آینده باید بستر و حریم رودخانه عباس‌آباد آزاد شود، گفت: در غیر این صورت با متخلفات برخورد قضایی خواهد شد و برای کسانی که در گذشته مرتکب جرم شده‌اند، دادستانی پرونده تشکیل دهد.

ارسال دیدگاه شما