• ۱۴۰۳ پنج شنبه ۱۰ خرداد
  • اِلخَميس ٢٢ ذو القعده ١٤٤٥
  • Thursday 30 May 2024
گل گهر
بیمه کوثر بانک صنعت و معدن بانک ملت بانک تجارت سازمان تامین جتماعی
  • آخرین خبرها
شناسه خبر: 167904 | تاریخ مخابره: ۱۴۰۰/۶/۲ - 09:40
پاسخ وزارت بهداشت به چند پرسش پرتکرار درباره تزریق دوز دوم واکسن کرونا

پاسخ وزارت بهداشت به چند پرسش پرتکرار درباره تزریق دوز دوم واکسن کرونا

رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت ضمن پاسخ به ابهاماتی پیرامون روند تزریق واکسن کرونا در کشور، درباره مباحثی مبنی بر خروج برخی انواع واکسن از شبکه بهداشتی کشور و فروش آن توسط سودجویان، تاکید کرد: تاکنون واکسن کرونا از چرخه سیستم بهداشتی کشور خارج نشده است.

دکتر جعفرصادق تبریزی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره علت تاخیر حدود یک هفته ای در بازگشایی سامانه ثبت نام واکسیناسیون به دنبال دستور وزیر بهداشت مبنی بر کاهش سه سال سن تزریق ، گفت: باید به اندازه کافی واکسن در اختیارمان می‌بود که این اتفاق بیفتد، الان زمان تزریق واکسن نوبت دوم به کسانی است که پیش‌تر نوبت اول واکسن را دریافت کرده بودند و تعداد افراد زیادی به نوبت دوم منتقل شدند. از طرفی مجموع کسانی که باید دُز اول واکسن را دریافت کنند باید به تعدادی باشد که واکسن کافی هم در دسترس داشته باشیم. 

وی تاکید کرد: برای مراجعین حضوری به مراکز بدون اینکه از قبل ثبت‌نام کرده باشند، واکسن تزریق نمی‌کنیم. بدون اینکه افراد از قبل ثبت‌نام کرده باشند، صف طولانی برای واکسن به وجود می‌آید و اگر واکسن  برای تزریقشان نداشته باشیم نیز دچار مشکل می‌شوند؛ بنابراین با تامین واکسن که از این هفته تعداد کافی به دستمان خواهد رسید گروه‌های سنی که جدیدا اعلام شده نیز امکان ثبت نام و تزریق واکسن برایشان فراهم شده است.

تبریزی با تاکید بر اینکه تاکنون واکسن کرونا از چرخه سیستم بهداشتی کشور خارج نشده است، در پاسخ به سوال ایسنا درباره گزارش هایی مبنی بر فروش واکسن آسترازنیکا با قیمتهای حدود شش میلیون تومانی در بازار، اظهار کرد: تاکنون چنین موضوعی را نشنیدم.

وی افزود: ما مستقیما به هیچ کارخانه، کارگاه یا هر شغل، مرکزی و نهادی که مشمول دریافت واکسن شوند، واکسن ندادیم بلکه بر اساس لیست اعلام شده از واجدین شرایط مرکز مذکور واکسیناسیون انجام می‌شود و اگر تخلفی رخ دهد از محل حراست سازمان، ارگان یا کارخانه‌ای است که اسامی را اعلام کرده است. ما بر اساس لیستی که ارائه می‌شود اولویت‌بندی و نوبت‌دهی تزریق واکسن را انجام می‌دهیم و واکسیناتور از عوامل اجرایی وزارت بهداشت است که این تزریق را هم در سامانه‌های مربوطه به ثبت می‌رساند.

تبریزی ادامه داد: موقع ثبت اسامی افرادی که تزریق داشتند در سامانه نیز لیستی که پیش‌تر اعلام شده بود با اسامی چک می‌شود. از مردم می‌خواهیم در صورت مشاهده تخلف در زمینه واکسیناسیون این موضوع را به سامانه ۱۹۰ گزارش دهند. اگر فردی خارج از لیست اعلام شده واکسن دریافت کند تخلف اتفاق افتاده و این موضوع متوجه حراست هر سازمان، نهاد یا کارخانه‌ای است‌ که پیش‌تر اسامی را به ما اعلام کرده است.

رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت، بیان کرد: تزریق واکسن بر اساس پرونده پزشک خانواری است که فرد در یک استان دارد. ۹ استان اکنون در گروه سنی پایین‌تر از ۱۳۵۰ تزریق واکسن دارند و در این استان‌ها تنها واکسن به کسانی تزریق می‌شود که پرونده سلامت در آن استان را دارند.

وی همچنین در ادامه صحبت هایش به سوالاتی درباره تزریق دوز دوم واکسنها، افزود: کسانی که در موعد تزریق دُز دوم واکسن خود در سفر هستند و در شهر محل سکونت خود نیستند می‌توانند تا یک ماه بعد از موعد تزریق به شهر خود بازگشته و واکسن را دریافت کنند. البته درصورتی که فرد از نظر محل کار یا اضطرار به استان دیگری منتقل شده باشد در این صورت با ارائه مدارک مربوطه امکان تزریق دُز دوم وجود دارد.

تبریزی درباره تزریق واکسن به معلمین بخش غیردولتی نیز اظهار کرد: ما بر اساس لیست اعلامی وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم تزریق واکسن به معلمین و اساتید را در پایگاه‌های اختصاصی خودشان انجام می‌دهیم. اگر سایر مراکز به جز مدارس، تحت پوشش وزارت آموزش و پرورش باشند واکسیناسیون انجام می‌شود در غیر این صورت ما کار تزریق واکسن را انجام نمی‌دهیم.

وی درباره نحوه مراجعه به مراکز واکسیناسیون برای دریافت دُز دوم واکسن، گفت: در کارتی که افراد نوبت اول تزریق واکسن دریافت می‌کنند، تاریخ نوبت دوم درج می‌شود و با آن کارت می‌توانند به مرکزی که واکسن زده بودند مراجعه کنند. بنابراین برای کسانی که تاریخ دُز دوم درج شده است پیامک ارسال نمی‌شود؛ ولی برای کسانی که تاریخی بر کارتشان درج نشده است یا پیامک می‌رود و یا با آنها تماس می‌گیرند.

تبریزی ادامه داد: اگر مرکزی که دُز اول واکسن را در آن تزریق کردند جابه‌جا و یا ادغام شده باشد اعلام می‌شود تا افراد برای دُز دوم به مرکز جدیدی که آدرسش مشخص است مراجعه کنند. ترجیح این است که برای دریافت دُز دوم هم به مرکزی که دُز اول را دریافت کردند مراجعه کنند؛ اما در غیر این صورت می‌توانند به مرکزی که تحت پوشش یک دانشگاه علوم پزشکی دیگر در همان شهر است نیز، مراجعه کنند.

وی درباره تزریق دُز سوم یا یادآور واکسن کرونا نیز اظهار کرد: سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که تزریق دُز بوستر پس از ۶ ماه از تزریق دُز دوم می‌تواند صورت گیرد. گروه پزشکی اکنون به ۶ ماه رسیده است و احتمالا در صورتی که مقرر شود دُز سوم تزریق شود، برای گروه پزشکی این تزریق آغاز می‌شود. نوع واکسن دُز سوم نیز توسط کمیته فنی اعلام می‌شود.

ارسال دیدگاه شما