• ۱۴۰۲ چهارشنبه ۲ اسفند
  • اِلأَربِعا ١١ شعبان ١٤٤٥
  • Wednesday 21 Feb 2024
گل گهر
بیمه کوثر بانک صنعت و معدن بانک ملت بانک تجارت سازمان تامین جتماعی
  • آخرین خبرها
شناسه خبر: 218588 | تاریخ مخابره: ۱۴۰۲/۱۱/۱۴ - 15:23
افتتاح ۳ پروژه در دانشگاه صنعتی همدان
همزمان با دهه‌ فجر رقم خورد

افتتاح ۳ پروژه در دانشگاه صنعتی همدان

در دهه فجر سال جاری، سه پروژه مرکز رشد واحدهای فناور، فاز دوم آزمایشگاه مرکزی و تالار افتخارات دانشگاه صنعتی همدان با حضور وزیر علوم، تحقيقات و فناوری افتتاح شد.

محمدعلی زلفی‌گل، وزیر علوم، تحقيقات و فناوری در حاشیه مراسم افتتاح مرکز رشد واحدهای فناور، فاز دوم آزمایشگاه مرکزی و تالار افتخارات دانشگاه صنعتی همدان با بیان اینکه دانشگاه صنعتی همدان مسیر توسعه را به خوبی طی می‌کند، اظهار کرد: امیدواریم این دانشگاه با راهبری درست در راس دانشگاه‌های جوان و درخشان کشور قرار گیرد.

 

زلفی‌گل بیان کرد: دانشگاه صنعتی همدان به دلیل نوپا بودن، ویژگی‌های منحصربفردی دارد که مهم‌ترین آن داشتن هیئت علمی برجسته، جوان، نخبه و توانمند است که از بهترین دانشگاه‌های کشور فارغ‌‌التحصیل شده‌‌اند.

 

 

وی با تاکید بر اینکه این دانشگاه مسیر توسعه را به خوبی طی می‌کند، بیان کرد: دانشگاه صنعتی همدان از ظرفیت خیرین استفاده بهینه کرده و این موضوع یکی از نقاط قوت آن است.

 

این وزیر علوم دولت سیزدهم با اشاره به اینکه تعامل خوب دانشگاه با استانداری همدان منجر به انتقال چهار بلوک خوابگاه به دانشگاه خواهد شد تا مشکل دانشجویان دختر رفع شود، اضافه کرد: علاوه بر این ساختمان دانشکده جدید در حال احداث است که امیدواریم در آینده نزدیک منجر به اتفاقات مثبت شود.

 

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه دانشگاه صنعتی همدان با پیگیری مجدانه و مدیریت جهادی مسیر پیشرفت را به خوبی طی می‌کند‌، گفت: با پیگیری‌های انجام شده مسئله بخشی از زمین‌های دانشگاه حل شد و مشکلی برای توسعه دانشگاه وجود ندارد.

 

 

زلفی‌گل خاطرنشان کرد: وزارت علوم، تحقيقات و فناوری از چنین دانشگاه‌هایی با ظرفیت نخبه‌ حمایت همه جانبه می‌کند و امیدواریم دانشگاه صنعتی همدان با راهبری درست در راس دانشگاه‌های جوان و درخشان کشور قرار گیرد.

 

امیر مومنی، رئیس دانشگاه صنعتی همدان نیز ضمن تبریک و گرامیداشت ایام‌الله دهه فجر، اظهار کرد: مرکز رشد دانشگاه در راستای تکالیف دانشگاه‌ها در خصوص عملیاتی کردن قانون جهش تولید دانش‌بنيان و توسعه فن‌آوری ایجاد و مجوز آن نیز در ماه‌های اخیر از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اخذ شد.

 

مومنی تصریح کرد: با توجه به اهمیت اقتصاد دانش‌بنیان و در راستای عمل به منویات مقام معظم رهبری، تلاش کردیم با وجود محدودیت در فضای کالبدی دانشگاه از فضای موجود استفاده بهینه شود و در نهایت مرکز رشد در دانشگاه ایجاد شد.

 

وی ادامه داد: در حال حاضر فضای لازم برای استقرار ۱۰ شرکت دانش‌بنیان فراهم شده و امکانات اداری، تجهیزات زیرساختی و نيازهای اولیه دفاتر نیز تامین شده است.

 

این مقام مسئول بیان کرد: اعتبار اولیه مرکز حدود ۲۰ میلیارد ریال بوده است که به منظور حمایت از شرکت‌های مستقر مبلغ ۵ میلیارد ریال هم به صندوق پژوهش و فناوری استان تزریق شده است و در تلاش برای اخذ حمایت‌های بیشتر برای توسعه مرکز هستیم.

 

 

رئیس دانشگاه صنعتی همدان با بیان اینکه پروژه دوم، تالار افتخارات دانشگاه است، تصریح کرد: این پروژه از جمله برنامه‌های مورد تاکید مقام عالی وزارت برای اجرا در دانشگاه‌ها بوده است و لازم است دانشگاه‌ها در راستای ظهور و بروز افتخارات و دستاوردها خود اقدام کنند.

 

مومنی اضافه کرد: علاوه بر این، در جامعه نخبگانی نیاز به امیدافزایی است و ظهور و بروز دستاوردهای علمی و فناوری کشور می‌تواند به تزریق امید و شوق فعالیت علمی و فناورانه به اساتید و دانشجویان جوان کمک کند‌.

 

وی ادامه داد: طرح‌های پژوهشی برگزیده، ثبت اختراعات، دستاوردهای کانون‌های فرهنگی و انجمن‌های علمی، افتخارات فرهنگی و ورزشی و نمونه‌ها، محصولات علمی و دستگاه‌های ساخته شده توسط اساتید و دانشجویان در تالار افتخارات دانشگاه تجمیع شده‌اند.

 

این مقام مسئول بیان کرد: تاکنون حدود ۵ میلیارد ریال برای احداث و تجهیز تالار افتخارات دانشگاه تامین اعتبار شده است و توسعه آن در دستور کار دانشگاه قرار دارد.

 

رئيس دانشگاه صنعتی همدان با اشاره به اینکه فاز دوم آزمایشگاه مرکزی سومین پروژه‌ای است که با حضور وزیر علوم، تحقيقات و فناوری به بهره‌برداری رسید، گفت: هدف این است که آزمایشگاه مرکزی دانشگاه صنعتی همدان به دانشگاه مرجع صنعت در استان و همچنین حامی پژوهشگران، محققان و اساتید دانشگاه تبدیل شود.

 

مومنی تصریح کرد: برای تحقق این موضوع به تزریق اعتبار و تامین دستگاه‌های پیشرفته و تجهیزات مورد نیاز صنایع و محققان دانشگاهی نیاز داشتیم که در سفر استانی ریاست جمهوری و از محل اعتبارات وزارت نفت و سازمان برنامه و بودجه کشور رقم قابل توجه‌ای به این پروژه اختصاص یافت.

 

وی اضافه کرد: هدفگذاری فاز دوم این آزمایشگاه، ارتقاء سطح آزمایشگاه به رتبه توانمند در شبکه آزمایشگاه‌های علمی کشور (شاعا) بود که محقق شد.

 

این مقام مسئول ادامه داد: در فاز سوم نیز به سمت احداث ساختمان تخصصی و مستقل آزمایشگاه و تکمیل تجهیزات پیش خواهیم رفت تا به آزمایشگاه مرجع صنعت به ويژه در عرصه‌های نفت، گاز، پتروشیمی، صنایع معدنی، پلیمر و دارویی بدل شویم.

 

رئیس دانشگاه صنعتی همدان اظهار کرد: ۲۵ میلیارد تومان برای فاز دوم توسعه آزمایشگاه مرکزی دانشگاه در نظر گرفته شده بود که تاکنون ۲۰ میلیارد تومان آن تخصیص یافته است.

ارسال دیدگاه شما