• ۱۴۰۳ جمعه ۱ تير
  • اِجُّمعَة ١٤ ذو الحجه ١٤٤٥
  • Friday 21 Jun 2024
گل گهر
بیمه کوثر بانک صنعت و معدن بانک ملت بانک تجارت سازمان تامین جتماعی
  • آخرین خبرها
شناسه خبر: 228656 | تاریخ مخابره: ۱۴۰۳/۳/۱۶ - 11:11
فعالسازی واحدهای تولیدی امنیت غذایی کشورهای منطقه توسط ایران با تایید فائو
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور توسعه مدیریت و منابع انسانی اعلام کرد

فعالسازی واحدهای تولیدی امنیت غذایی کشورهای منطقه توسط ایران با تایید فائو

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور توسعه مدیریت و منابع انسانی با اشاره به اینکه با تایید فائو، ایران می‌تواند واحدهای تولیدی امنیت غذایی کشورهای منطقه را فعال کند، گفت: پیشنهاد شد با توجه به تنظیم و تدوین سند امنیت غذایی دانش‌بنیان، ایران در مرکزیت امنیت غذایی کشورهای منطقه قرار گیرد.

به گزارش آفتاب صبح، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، هوشنگ محمدی، معاون وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه سی و چهارمین نشست کمیته اجرایی سیرداپ (EC-۳۴) در تایلند، در دیدار با مدیرکل سیرداپ، تعهد جمهوری اسلامی ایران بر همکاری بیشتر و روبه رشد با سیرداپ را مورد تاکید قرار داد و اظهار کرد: در دیدارهای انجام شده با معاون دبیرکل فائو و مدیرکل مرکز توسعه روستایی یکپارچه آسیا و اقیانوسیه (سیرداپ) پیشنهاد شد با توجه به تنظیم و تدوین سند امنیت غذایی دانش‌بنیان در کشور ما، جمهوری اسلامی ایران در مرکزیت امنیت غذایی کشورهای منطقه قرار گیرد.

محمدی با بیان اینکه این موضوع مورد استقبال قرار گرفت و قرار است درخواست ایران در دستور جلسات بررسی‌های فائو قرار گیرد، عنوان کرد: اگر این اتفاق بیفتد و فائو پشتیبانی‌های لازم را انجام دهد، کشور ما می‌تواند واحدهای تولیدی امنیت غذایی کشورهای منطقه را فعال سازد.

وی با اشاره به تصمیم فائو پس از انتخاب مدیر نمایندگی در ایران، خاطرنشان کرد: بعد از تصویب این رخداد، سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد اقدامات لازم برای سرمایه‌گذاری و انتقال دانش فنی و یافته‌های علمی را انجام خواهد داد.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت جهاد کشاورزی گزارشی از تولید غلات، تولیدات دامی، تولیدات گلخانه‌ای، شیلات و توسعه آبزی‌پروری ارائه و آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای انتقال تجربیات کشاورزان و کارشناسان بخش کشاورزی را اعلام کرد.

ایران، از کشورهای موثر عضو در مرکز سیرداپ است

مدیرکل سیرداپ (مرکز توسعه روستایی یکپارچه برای آسیا و اقیانوسیه) نیز در این دیدار با اشاره به اینکه ایران، یکی از کشورهای موثر در مرکز توسعه روستایی یکپارچه برای آسیا و اقیانوسیه (سیرداپ) است، از آمادگی ایران برای انتقال تجربیات و مطالعات و سیاست‌های توسعه روستایی به سایر کشورها خبر داد.

تلاش ایران برای امنیت غذایی ستودنی است

جان کیم، معاون دبیرکل و مدیرکل دفتر منطقه‌ای آسیا و اقیانوسیه فائو نیز در دیدار با معاون توسعه وزارت جهاد کشاورزی از تلاش ایران برای امنیت غذایی تقدیر کرد و ایران را کشوری با ظرفیت فوق‌العاده از حیث نیروی انسانی و فنی کشاورزی برای امنیت غذایی دانست و برای تقویت روابط با فائو اظهار امیدواری کرد.

همچنین مقرر شد در سریع‌ترین زمان، نماینده فائو در جمهوری اسلامی معرفی و برای تقویت تعاملات و رفع چالش‌های امنیت غذایی اقدامات موثر به عمل آید.

بر اساس این گزارش، سی و چهارمین نشست کمیته اجرایی (EC-۳۴) مرکز توسعه روستایی یکپارچه برای آسیا و اقیانوسیه (CIRDAP) از امروز به مدت دو روز در بانکوک تایلند آغاز به کار کرد.

سیرداپ، یک مرکز بین‌الدولی و بین‌المللی است که در سال ۱۹۷۸ با تایید فائو تشکیل شد و هدف از تأسیس آن به اشتراک‌گذاری تجربیات، انجام مطالعات و پژوهش‌ها و همچنین کمک به کشورهای عضو برای سیاستگذاری و اجرای برنامه‌های توسعه روستایی است.

سیرداپ در حال حاضر دارای ۱۵ کشور از منطقه آسیا و اقیانوسیه است. جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۳۸۳ با قانون مصوب مجلس شورای اسلامی عضو این مرکز است. سه رکن سیاستگذاری مرکز شامل کمیته فنی (TC)، کمیته اجرایی (EC) و شورای حکام (GC) هستند.

ارسال دیدگاه شما