• ۱۴۰۳ جمعه ۱ تير
  • اِجُّمعَة ١٤ ذو الحجه ١٤٤٥
  • Friday 21 Jun 2024
گل گهر
بیمه کوثر بانک صنعت و معدن بانک ملت بانک تجارت سازمان تامین جتماعی
  • آخرین خبرها
شناسه خبر: 188179 | تاریخ مخابره: ۱۴۰۱/۲/۲۷ - 15:01
درستکار: منتقد، سیزیف است/ ضرابی‌نسب: نقدمان هم وارداتی است
در مراسم رونمایی از کتاب "وقتی از فیلم حرف می‌زنیم از چه حرف می‌زنیم" عنوان شد

درستکار: منتقد، سیزیف است/ ضرابی‌نسب: نقدمان هم وارداتی است

در مراسمی در نمایشگاه کتاب تهران، از کتاب دوجلدی "وقتی از فیلم حرف می‌زنیم از چه حرف می‌زنیم" در غرفه نشر ایجاز رونمایی شد.

در مراسمی در نمایشگاه کتاب تهران، از کتاب دوجلدی "وقتی از فیلم حرف می‌زنیم از چه حرف می‌زنیم" در غرفه نشر ایجاز رونمایی شد.

به گزارش آفتاب صبح، رضا درستکار نویسنده، منتقد و تحلیلگر سینما در این مراسم با اشاره به اینکه دوران نقدنویسی و تاثیرگذاری منتقدان در سینمای ایران به افول می‌رود گفت: سال‌هایی نه چندان دور مجلاتی چون فیلم و دنیای تصویر و امثالهم، خط مشی سینمای ایران را تبیین می‌کردند و منتقدان در جایگاه مفسران و رسولان، به تبیین فیلم‌ها می‌پرداختند، اما امروزه عرض‌اندام آدم‌های اشتباه در حوزه نقدنویسی و بی‌توجهی فیلمسازان به نیاز و خواست مخاطب، باعث از بین‌رفتن این اثرگذاری شده است.

عضو هیات مدیره انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران با اشاره به اینکه در نقد باید خوبی و ارزش‌های هنری و زیبایی‌شناسی را تعمیم دهیم گفت: منتقد همچون «سیزیف» است، محکوم ابدی به خواندن و به دیدن، و افزودن و آگاهی بخشیدن. باید برود و بکوبد ‌و بچرخاند و رنج بکشد و آگاهی را مهار کند تا سنگ را بتواند دوباره و صدباره و هزارباره تا بالای کوه بکشاند.

وحید ضرابی‌نسب منتقد، نویسنده و کارگردان سینما نیز در این مراسم با اشاره به اینکه سینما ابتدا به‌عنوان صنعت و بعدها هنر و این‌روزها تکنولوژی، مقوله فرهنگی وارداتی است گفت: متاسفانه حوزه نقد و تحلیل و آموزش هم در سال‌های اخیر وارداتی شده است و به مثَل آش با جاش، سینما و فیلم را بدون نگاه ملی و بومی، از زاویه دید اصلی و غیر ایرانی پذیرفته‌ایم.

وی افزود: در همین نمایشگاه، بین کتب سینمایی بگردید تا متوجه شوید بخش اعظم آثار، ترجمه است و کمتر کسی به سراغ تالیف و نگاشتن می‌رود، بااینکه اساتید مبرزی در این حوزه داریم‌. کار در حوزه نقد و تحلیل و تاویل، اما بدتر هم هست و این‌روزها فیلم‌ها به جای کتاب‌ها و مجلات تخصصی، در پیج‌های زرد اینستاگرام و تلگرام مثلا نقد و بررسی می‌شوند، آن‌هم با نازل‌ترین ادبیات و بدون کوچک‌ترین دانش تخصصی و جهان‌بینی هنری.

وی گفت: نیاز است نقد و تحلیل فیلم، همانقدر که به توده‌های مختلف جامعه نزدیک می‌شود و سبک "ریویو" نویسی پیدا می‌کند و داده‌ها و آگاهی‌ها و نیازهای خواننده را تامین می‌نماید، همانقدر هم اندیشه و دنیای فکری او را شکل دهد و آجرهای جهان زیباشناسانه‌اش را بچیند. آنهم از زاویه دید ایرانی و با ادبیات ایرانی و برای بینده ایرانی...

کتاب "وقتی از فیلم حرف می‌زنیم از چه حرف می‌زنیم" در دو جلد و ۴۵۰ صفحه، مجموعه‌ای از گزارش‌گونه‌های جدا در فرم اما پیوسته در محتوا بر فیلم‌های معاصر سینمای جهان است نوشته وحید ضرابی‌نسب و منتشره از سوی نشر ایجاز. فاطمه معتمدآریا، محمدهادی کریمی و رضا درستکار، یادداشت‌های کوتاه بر این کتاب نوشته‌اند.

ارسال دیدگاه شما